...Вдигнах се тази
сутрин в пет без десет, сварих си двойна доза силно-пресилно кафе, пометох
нападалата от липата шума върху балкончето метър на три подир снощната дъждовна
буря, извадих сгъваемата маса и белия пластмасов стол и с цигара в ръка се курдисах пред бележника със стари записки: да доработя, както
напоследък ми е адет, сюжет от пролетта на
еуфоричната за нас, българите, 1990 година. Ходили бяхме с
Жълтото Ленче – до блясък лъснатата жигула, с която се фуках пред приятели мераклии, две двойки, изпълнени с
плътски мераци: двама мъже и гиздави две момета, до Смолян. И там, на тротоара пред кафенето срещу Космическата обсерватория покрай куп лакърдии за
местни чешити и майтапчии, разправи ни този сюжет Роман, шеф на смолянското ВиК*.
Да добавя, че със самочувствие на
новооглашен автор на сборник стихове и дузина разкази тъкмо се бях снимал пред
портрета на писателя Николай Хайтов, кой знае по какъв повод изтипосан насред фоайето на Обсерваторията наред с известни люде от този край на България. Над
фотографията на Н. Хайтов разперил бях два пръста като заешки ушенца, демек: "Вижте
ме, бре! С Хайтов не ме е
шубе да се меря в писането". Ако нещо съм пришил към историята по-долу, ще да е от същия Роман пак изречено, макар по друг повод.
Лична история е тази, много лична, та я
отделих от веселичките лакърдии, които от уста на уста се предават за услада на
душата и в този омагьосан кът на България, гнездо на нашите древни предци траките.
Кикотим се в кафенето баш срещу Обсерваторията, заливаме се от смях щастливи, че плътската любов витаеше у нас, четиримата. Когато се прибрахме в моя Пловдив обаче, веселите цинични лакърдии избледняха, изгубиха свежест с дъх на хвойна от Орфеевата планина и ми се загнезди в ума простичката, но загадъчна, па и май леко сълзлива драма на помашкото момче, расло и заяквало с коравия нрав на людете от тази изпълнена с древни предания и легенди най-българска сред нашите планини.
13 sep. 1990
МАЙЧИЦА
Като поотраснах, взе бубайко да ме пуска с овцете. Сберем се десетина акрани подир обяда, кога приберем животните от паша, и всеки извежда на моравата свое си ягне – да се погордей, хем и с ягнето да поиграе, та и акраните да му завидят...
Обадил на тате някой от по-големите: "Тъй и тъй, син ти, Юрдане, ела погледай с какви келемета те излага, кепази те пред орталъка, оладжак". Връщам се вечерта и тейко от прага ме емна: "Казвай кой те е пазарил стоката да му вардиш, дотам ли я докарах син ми чужди овци да варди!" Не са чужди, думам, мои са, и не са овци, а шилета... "И таз шугава стока със стадото ми си омешал?!"... Не съм я със стадото ти омешал... "Дека е тогаз?" ...Водя го да ги види. Звери се отдалеч и отблизо – ни кошара, ни дявол, стволът на ореха само белее. Соча оплетените с вършина клони: Ей ги де са моите две шилета! А пък шилетата ми връз наковани чамови дъски лежат. Изрева бубайко като мечок: "Ай-сегинка им тегля ножа!" Че като ревнах... Едвам ги отървах.
И пак ги разкара! На следния ден сабахлен зад одаята, докато съм още спал и сънувал, двама цигани ги заклали, кожите им на гръб метнаха да си ходят в техния си катун... Та кекава стока бобайко не можеше да трае.
– Що стана с козата, от която си сукал?
– Козата ли! За нея ми казаха, кога бях тръгнал вече за инженер да уча в София. Дотогава думица не ми бяха споменали и нямах спомен за тази коза. Дреболия, ще кажеш... Е, и аз тъй съм си мислел. Преди да поема за София обаче, води ме мама при тъдявашна ясновидка една чак горе там, в махалите. И оназ, врачката де, отнапреж хвърли боб да ми гледа, сетне на оджака в пепелта с пръсти рови, стар въглен изрови. Блещи се тя във въглена, ай-тъй на! – на въглена се облещи. Сложи го напреде ми и: "Теб – дума ми тихичко – две майки те мислят; едната е в другата одая, кайве сърба, другата е на небето. Че я заклал бубайко ти курбан за здраве пред Света Богородичка. Оназ майчица – рече – сред жените в твоя живот най-силно те е обичала. И още си те обича".
* Смолянското общинско предприятие "Вода и канализация".
** Баща ми Кирил е роден на 22 юли 1922 г. в Харманли, като петия син на общинския бирник Георги и жена му Господинка. Били дотолкова бедни, че съседи довели семейство бездетни от Бургас, мераклии да го осиновят, но лехусата Динка се надигнала от леглото и изкрещяла: "Туй дете ще отнесете само през трупа ми!" Кръстила го на брат си, чийто каци боя на двора Киньо (баща ми) помнеше от най-ранно си детство.
22 юли по православния календар се празнува като Ден на Света Мария Магдалина; вярна на Иисус, следва Го, споделя страданията Му до разпването, вижда възкресението Му и като сестра на Свети Илия. Неин е първият възглас "Христос возкресе!" Бел.м., tisss.
Няма коментари:
Публикуване на коментар