понеделник, 28 август 2017 г.

Документи – КУЛТУРНА ДИСКУСИЯ С ОБИЧАЙНИТЕ ТРОЛОВЕ

КУЛТУРНА ДИСКУСИЯ С ОБИЧАЙНИТЕ ТРОЛОВЕ
    17 август 
    George C. Boyadzhiev:

     - СТАЛИНИЗЪМ ИЛИ БОЛШЕВИЗЪМ... ПЪРВИТЕ МАСОВИ ЕКЗЕКУЦИИ В НАЙ-НОВАТА ИСТОРИЯ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО. По статия, публикувана в руски сайт, вж. http://maxpark.com/community/3782/content/3344468

    Георги Вълчанов
    - Болшевизъм или Сталинизъм? Глупости! Първите концлагери и извършваните екзекуции в тях, са създадени в Австро-Унгарската империя по времена на Първата световна война...

    G.C.В. към Г. Вълчанов за репликата "...Първите концлагери и извършваните екзекуции в тях са в Австро-Унгарската империя по време на Първата световна война"

    - Аз ли, Боже, криво ти се молих, ти ли, Боже, криво ме разбра! Става дума за МАСОВИ екзекуции.

    Г. Вълчанов
    - Браво, бе! И според тебе колко екзекутирани на ден трябва да бъдат, за да говорим за масови... и обратното? Дал ли си някакви критерии, посочил ли си данни за съпоставимост? Най-лесното е да се обърнеш нагоре към Господа и да завъртиш броеницата, както си и направил...

    Живко Ангелов
    - Геноцидът над индианците, "подвизите" на англичаните в Индия, в Южна Африка са нещо недостижимо по своята античовешка същност. +0-те години в САЩ са несравними по обхвата на унищожение на фермерски стопанства и масовия мор по това време.

    Владимир Младенов
    - Първите масови екзекуции се извършват в Индия от англичаните. Следващите са в Конго когато е Белгийска колония. Пич, преди да пишеш глупости, научи елементарни неща от историята!

    Г. Вълчанов към Вл. Младенов: - И аз това щях да му посоча, но реших да спестя данни за невежеството му! Разбира се, първите масови екзекуции са в Индия през 1856г., веднага след въстанието на сипаите... някои даже са били завързвани на оръдията и палят фитила. А още по-страшни са тези в държавата Белгийско Конго, лична колония на белгийския крал Леополд II. Всичко за времето на колониално робство след 1880 г. кралят избил над 10 милиона конгоанци, практически 1/2 от населението.

   Невежите са най-лесно манипулируемата маса. Най-гласовити и кресливи не означава най-често срещани!

    G. C. В. 27 август 2017 г. 20:59

    Към Владимир Младенов & Георги Вълчанов:
    - Господа съдебни заседатели, намирам ви очевидно в кофти настроение, за което дълбоко съжалявам и искрено съчувствам. Може и да сте прави относно моето невежество, което се дължи на неблагоприятна семейна среда и лошите ми другари в махалата. Не ща да съм прав, искам да съм щастлив, господа. Поздрави!

    G. C. В. към Вл. Младенов по повод репликата "...опит да се измъкнете по терлици, но напълно безуспешен..."
    - Обаятелна личност сте Вие, г-н Младенов. Ето, можело значи да се пише и по темата. Поздравления!

    G. C. В. към Г. Вълчанов
    - Чети бе, Гьорги. Чети статията, с която биде открита темата. То четенето не е като писането.

    Г. Вълчанов: 
        - Ами, ще четем! Щом е за твое удоволствие...

    27 август 2017 г. 21:07
    G. C. В. към Вл. Младенов:

    - Благодаря! Тролене ли се казва да отклониш темата в посока кой е по-по-най, господа? Благодаря за вниманието, но темата е БОЛШЕВИЗМЪТ и пр. За сипаите в Индия и конгоанците от епохата на крал Леополд II вероятно друг път ще да обсъдите подробно и с тънкости. Още веднъж благодаря!

    П.П.: Забелязвам, и извод сте си извели, което дълбоко засегна моето самочувствие на типичен невежа.

    Вл. Младенов
    - Ако намираш щастие в невежеството, то бъди щастлив! И приеми моите съболезнования!

    Г. Вълчанов
    - G.C. Boyadzhiev, считай съболезнованията като удвоени!... Можело е да посочиш критерий, например, масовите екзекуции през ХХ век? А не изобщо в историята!

    Вл. Младенов към G.C.B.:
    - Добър опит да се измъкнете по терлици, но напълно безуспешен. Дадох факти, които опровергават тезата ти за най-масовите убийства. А и в посочената статия е пълно с цифри и факти, които нямат нищо общо с действителността и са оборени с документи.

    Вл. Младенов към G.C.B.:
    27 август 2017 г. 22:02
    - Ами мога, и писах!

    Г. Вълчанов към G.C.B.:
    27 август 2017 г. 22:03
    - Само за твое сведение: Най-новата история на човечеството, както си написал по-горе в заглавието, започва от 1779* г. - Френската буржоазна революция и превземането на Бастилията. За целта слушай "Марсилезата" и недей разсъждава чак толкова, вредно е за тебе... 

Пловдив – европейска културна столица 2019

Plovdiv, edited 28 avg. 2017
___
* Годината е 1789 (вж. http://www.znam.bg/com/action/showArticle?encID=1&article=622781503 ), ала се отнася до Великата френска революция (1789-1799), а относно т.нар. Френска буржоазна революция историците и прочие умни люде си чешат езиците върху събития, случили се маааааалко по-късничко (вж. http://www.conseil-constitutionnel.fr/conseil-constitutionnel/francais/la-constitution/les-constitutions-de-la-france/constitution-de-1848-iie-republique.5106.html ).

Ars Poetica – СБОГУВАНЕ С ДЯДО

Борис Ангелов – Дявола (4.VІІІ.1900 - 26.VІІІ.1972)
СБОГУВАНЕ 
С ДЯДО*

Безплодна, спечена земя.
Копаят двама нискочели.
А над ковчега на умрелия
е августовска мараня.

Отеква под небето свеж
звънът на кирка и лопата.
И се отваря сред Земята
най-неуютният градеж.

С очи в изровената яма
наоколо е моят род.
И сякаш не копаем гроб,
ами заравяме имане.

В безоблачния хубав ден
щурче под тока ми подсвирна.
Навярно дядо от Всемира
сигнал изпращаше. До мен.**

Добруджа, Тригорци, лятото на 1977 г.

Plovdiv, 26 avg. 1972 – edited 28 avg. 2017
___
* От сб. "Сутрин рано", изд. 1983 г.
** Пет години подир смъртта на дядо ми, в деня, когато е роден през 1900, т.е. три дни преди тридесетия ми рожден ден 7 август – на 4 август 1977 между селата Тригорци и Гурково край Балчик, докато с трактор беларус тегля ремарке с 4,5 тона суров силаж, преживях катастрофа, която можеше да е край на живота ми. Съвпадението – че още като студент през 1970 г. туркиня, състудентка от хасковските села, се вмъкна неканена в редакцията на студентската многотиражка "Софийски университет" само да ми предскаже за инцидента на връх тридесетия ми рожден ден.  
    Долу: Аз – праправнук на показно заклания от турците Ангел Керемидов през май 1876 за назидание на мегдана в някогашно Калугерово, и внук на Борис Ангелов - Дявола (4.VІІІ.1900-26.VІІІ.1972). Снимката на Борис Дявола е от есента на 1943 г. Ангел и Георги (брат му) Керемидови са сред имената на четници в Хвърковатата чета на Георги Бенковски върху паметна плоча в центъра на днешния град Калугерово, двайсетина километра северозападно от Пазарджик.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)      Всичко, което съм като характер, дължа на стипчивата майчина обич. Как веднъж не ме е похвалила ...