вторник, 12 юли 2022 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (015.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (015.)

  Пловдив е люлка на културата от нашите предци траките до ден днешен, но и гнездо на войнстващата посредственост, що се отнася до властващи парвенюта или отрепки на поредната партия на власт след техния славен Десети ноември. – Аноним (1947)

    17 avg 1981 

"РАЗБИРАМ, ЧЕ Е ПРАВ, 
НО МНОГО СЪМ МАЛЪК ДА МУ ПОМОГНА"*

  Текстът е посветен на Крум Марков (1945) – по онова време (1981-1982) секретар по "Идейно-възпитателна дейност" (идеологически отдел) в Окръжния комитет на ДКМС – Пловдив, по-късно: инструктор в отдел "Организационен" на Окръжния комитет на БКП – Пловдив. Фразата Крум, с когото се знаехме от десетина години, изрекъл пред колегата в младежкия вестник Иван Желязков (1946) по повод внезапното уволнение от "Комсомолска искра" от август 1981 г. след статията ми "Примери с обратен знак", след която първо свалиха от поста му зам.кмета на Пловдив инженер Илия Йорданов и глобиха директора на някогашния Екарисаж заради мъртвешката пихтия, изливана нощем в река Марица от отходните канали на неговото предприятие, но и направихме облог с главния инженер на Пловдив, че ще му звъня по домашния телефон нощем, когато мъртвешката воня залива и някогашния Червен площад в Пловдив. Като Крум Марков се отнесе и Спас Беловски (1939-2017), завеждащ тогава "Средства за масова информация" (контролиращия отдел, т.е. цензурата) в ОК на БКП – бивш журналист в местния партиен всекидневник "Отечествен глас". Със замълчаване се отнесе и ярко критичната иначе Върба Чавдарова (1929-2022), с която девет години деляхме една и съща стая в "Комсомолска искра", Йорданка Аначкова – шефка на Радио Пловдив, и всички онези, които ме съветваха да мълча, да си трая, да не ровя по каква причина "отгоре" някой решил да бъда уволнен. Всъщност, всички те: дали с мълчание или в малодушието си, бяха участвали при вземането на каквито и да било решения, и не само по този въпрос. Ще каже някой: Това са стари бакии! Но тези неща се случват и днес; кукловодите на политическите джуджета в България и през 2022 г. манипулират по този начин. Целта: да ни докарат дотам, че да си кажем: Всичко е скапано в нашия свят, нищо не зависи от мен – ами я да нанижа куп обяснения в омраза към някого от вишестоящите, докато всъщност става дума за система, която не само през соца, но и днес, при уж-демокрацията, властва навред в България. А срещу система не се воюва със злост към един или друг неин служител. Налага ти се да посочиш драмата на този малък човек, който се оказва лостче и винтче в огромния добре смазан механизъм за обезличаване и бягство от Истината, в която фалшиви Сократовци или Иисусовци и сега от медийните трибуни на Пловдив и България се кълнат във вярност.

Прав си, както винаги, другарю 
малък си пред истината ти
.
Аз и на това съм благодарен
,
че страхливо не ме защити.

Виждам как костюмчето си носиш,
как се извиняваш, сгърбен цял,
и гърмят в сърцето ми въпроси
:
Колко ли мечти си надживял?

Колко ли красиво са те били?
Как ли нощем хленчел си от страх?
Как ли коленичил си безсилен?
Как забравил си да ходиш прав?

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 12 uli 2022

Илюстрации:
- В деня на сватбеното празненство на моя приятел Т. Ряпов
- Трябва да си роден и отраснал в Пловдив, за да знаеш какво мъртвило може да е този разкошен древен град, решиш ли сам да се изправиш срещу системата от парвенюта.
______
* От сб. "Сутрин рано", изд. "Хр. Г. Данов" (1983), с. 25. За този случай явно доста се е шумяло из Пловдив, та година по-късно Андон Тодоров – човек с лют нрав, един от организаторите на стачката на текстилните работници в Ямбол през 1931 г., пребит със сапове в пловдивското полицейско управление и в течение на шест месеца ходил с метален корсет заради поломените си кости, в прав текст ми беше заявил: "Ти какво си направил, та работниците от пловдивските заводи в Южната индустриална зона са разлепвали в заводските халета твоята статия! Имаш две дъщерички, за тях мислиш ли?" Бел.м., tisss.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)      Всичко, което съм като характер, дължа на стипчивата майчина обич. Как веднъж не ме е похвалила ...