четвъртък, 7 юли 2022 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (012.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (012.)

 Детството е приказен сезон на надеждите и нетърпението час по-скоро да пораснеш, а много по-късно узнаваш горчивата истина, че всички се раждаме някак, живеем и си отиваме от този свят с очаквания, които никога не се сбъдват, ала има нещо по-важно от това, заради което понякога и възрастните плачат. – Аноним (1947)

   
  10 avg. 1996
ХЛАПЕТАТА НА ГОЛЕМИЯ ГРАД

Каквото случи се, все за добро е,
по бързея ти носим се, Река,
и ти пак с нас по майчински говориш
но ние си оставаме деца,

и пак повличаш ни натам, където
гърмят призивно утрешните дни,
звезди на гроздове лъщят в небето
над тънещи в екзотика земи

и кораби, и лодки с други хора –
красиви и изпаднали в екстаз, 
се носят по вълните ти покорно,
ала за детството си жаля аз.

Валеше дъжд над теб, о мое детство,
и Пловдив цял подгизваше от кал,
но злото се забравя много лесно,
като хлапе щом чисто си живял.

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 07 uli 2022 

Илюстрации:
- 1986 г., с мои ученици на екскурзия до Пещера.
- 1953 г., в дълбокия сняг на тихата уличка Ниш.*

–––

* В едноетажната къща`(на снимката - зад гърба ми) с дворче, потънало в цветя, на улица Ниш № 8, която граничеше с улица Пещерско шосе, живееше бездетната леля Павлинка със съпруга си и двама много по-възрастни мъже от бащиния й род – 105-годишен достолепен дядо и неговия 86-годишен син – и двамата православни свещеници, отдалечили се очевидно от черковните дела. Най-интересното беше, че сред нас – хлапенца от онова смутно време, се разправяше със затаен дъх как старият Дядо поп смъмрил за нещо сина си и онзи със сълзи плакал на двора сред лехите с цветята. Когато на майка ми й се е налагало да излезе по работа, поверявала ме е на леля Христинка, която живееше на отсрещния ъгъл, и аз – едва 4-5-годишен, се разхождах важен-важен из лехите с марули, лук и зеле, гонех пеперудите или наблюдавах как мравките влачат семенца към мравуняка си. И това внимание към заобикалящия ме свят ми остана навик за цял живот. Бел.м., tisss. 

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1664.)

    ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1664.)    Пазете се от книжници, които обичат да ходят пременени и обичат поздравите по тържищата, предн...