понеделник, 20 ноември 2023 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1428.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1428.)

  Който не си знае предците и не любопитства как са живели и за какво са си мечтали, става плячка за лъжите на философстващи жалки-отродници и лицемери. Живей като обикновен човек и бъди благословен, ми е девиз от детските години. Побелялата г-жа Дора Попова, първата ми класна от I до IV клас в пловдивското основно училище "Сашо Димитров" край улица "Гладстоун", се оплакала на майка ми: "Градя му пиедестал пред класа на вашия Гьорги, защото виждам – има качества, и емен-емен, ще го давам за пример, а той вземе, та пак направи от неговите магарии и пиедесталът му се срива, всичките ми усилия хвръкнат по дяволите". – Аноним (1947)

 4 jan. 2017 

           ХАРМАНЛИЙСКИТЕ ПЕТИМА БРАТЯ (3.) 

  Питал съм го как е било в детството му, какви игри, какви радости, какви неща са го изпълвали. И той замълчава, пък ще се тросне: "Какво толкова, детство като детство! Гонехме парцалената топка, цамбуркахме из реката, навъртахме се около военното поделение". И в Харманли, като във всеки тогавашен град на Балканите, хлапаците се делели на махали. Така беше и в моите детски години (1954-64) в Пловдив. Еднообразният за момчурляка животец на възрастните за някогашния харманлийски хлапак се оживявал единствено от любопитството му към военните занятия: маршировка под строй на плаца, коне, карабини, каски, оръдия, гаубици, танкове, камиони, мотоциклети, карабини, картечници.

  Близостта до граничната бразда за израствалия в Харманли мъж през периода на грандиозни за Европейския континент катаклизми влияело и върху детските им игри. Правели си от оризова хартия и градинарска тел балони: със запалената напоена с газ гъба вятърът отнасял хвърчилата им на юг, към Гръцко. А маршируващите дълги колони пехота, кавалерия, редици конни впрягове, влачещи дългоцевни оръдия, плюс скрибуцането, бумтежът и грохотът от веригите на танковете, пушекът, а и ръмженето на военните камиони и мотоциклети, резките команди над множеството мъже в униформа, с голяма раница на гърба, лъсната карабина в ръце внасяли уважение и трепет заради някогашната ни Българска армия, за разлика от днешната "армия" на Тагаревци, на която налагат да обслужва чужденци.*

  Оттук е влечението у петимата братя към всички онези нововъведения във военната техника: могъщи двигатели, скорострелни оръжия, зенитки, гаубици, бойна авиация, дирижабли, подводници, торпили с тонове взрив, огромни бойни кораби, далекобойна артилерия – все характерни за света в навечерие на касапницата, известна днес като Втората световна война. Фактът, че само на трийсетина километра чужда армия се въоръжава до зъби и готви нападение, както пишели вестниците, над Отечеството ни. Че срещу кого друг онези там се готвят да воюват! – развихряло момчешката фантазия. Политиката си е политика, политиците и вестниците си плещят, каквото им е от полза; юношеството, обаче, си има своите илюзии и път през поколенията българи от далечната 1878 г. насам. Сигурен съм, тук за нашенеца пръст в онези времена имат и Русия, Германия, и лицемерните ловки политици на Британската империя, става ли дума за война.

  Петгодишен, изгладнял и без да го усетят по-големите му братя, заети с толкова важните за тях набези из околността на Харманли, Кинчо (Кирил) редовно киснел покрай телената ограда на военното конно поделение. В консервна кутийка войничетата му отсипвали от войнишката чорба. Вижда ми се странен този детайл от най-ранното му детство, ала всичко си идва на място в картина, която много по-късно след низ недомлъвки или оттук-оттам подочуто от майка ми си съставих. Как така, чудел съм се, синът на държавен чиновник, бирник, който борави с купища пари, ще да стигне до положение като просяче да се навърта край войнишката бака за коматче хляб и паница зелева чорба! Колегата математичка Катя Димитрова (1955), оказа се, била по майчина линия свързана с Харманли. Подпитвала майка си за семейство Бояджиеви и ей какво научавам. С най-малкия от братята майка й на Катя учела в един клас, в една и съща махала отраснали. "Бяха най-бедните – рекла, – а майка им беше много строга към тях, като орлица ги коткаше край себе си. Прилежен и чист беше Киню Крадикотака (детския му прякор), може и да е гладувал, но не съм го чула да се оплаче."

  Друг фрагмент... Когато се ражда последният брат, милозливи комшии довеждат в дома на бирника заможни двама бургазлии – бездетни мъж и жена, при лехусата** Динка (Господинка); увещават я да си даде бебето за осиновяване, така ще да е по-харно и за детето, и за бедстващата челяд. И се надига родилката от постелята: "Рожбата си аз не давам. Ще я изнесете само през трупа ми".

  Първородният й Димитър (Бате Митко) все около майка си се навъртал. Вторият и третият (Дончо и Атанас) скитали из бахчите или по дворовете с овошки. Четвъртият и петият, Стефан и Кирил с разлика помежду им две години, били в юношеството и младостта си неразделни. Когато, едва 15-годишен, най-малкият брат Киньо зарязва бащин дом и дохожда след Бате Митко и Насо Гащара в Пловдив, наема се да разбичва трупи при някой си арменец Ончо, при условие да учи занаят и срещу храна. Живял за кратко в дома на най-големия брат Димитър и жена му от Хасково Фанка. Вземат го в казармата уж за едногодишна служба, че като пети син в семейството ползвал отстъпка, която привилегия не му спестява участта единствен от петимата братя да се окаже на фронта срещу оттеглящите се бойни части на немския Вермахт в дъждовната ранна пролет на 1945 г. Подпитвал съм го как ли не за преживяното по бойните пътища на Югославия и Унгария, и особено в касапницата в района на селата Драва Чехи, Драва Полконя и Драва Соболч. Все едно камъни вадех, не искаше да говори. Та повечето неща чрез майка ми съм научавал.

  Връща се в Пловдив от фронта с войнишки Орден за храброст ІІ степен, измършавял, слаб, безпаричен, а в жилището на брат му съпругата Фанка от Хасково излиза ядосана на вратата на третия етаж в онази къща, която обитаваха под наем – две малки стаи и салонче, на улица Хъшовска" №11 (сградата си е там и досега), и му посочва стълбището: "Тук за теб, Киньо, място вече няма". Наложило се зимните месеци да нощуват, опрели гръб о гръб, с другия чирак върху черга, метната над купчина талаш на тезгяха в мебелната работилница на Иван Радичев на улица "Франклин Рузвелт" №10, пресечка на улица "Гладстон". Неугледната едноетажна сграда си е там и до днес). Шест-седемгодишен, носех на баща ми хляб и две канчета със сготвеното от майка ми в избата на улица "Ниш" №4 за обяд.

  Отнасяше се с подозрителност, граничеща с отвращение към всичко, що се отнася до политика, и към всичките онези приветливи тарикати, които се занимават с политика. Защо! "Ний занаят учим, от сабахлен до вечерта трупи разбичкваме, а в Пловдив след техния Девети септември плъзнаха едни перекендета, дето ги мързи да работят и къде двама, те там: лозунги крещят, реч държат. Вързаха по една червена лента на ръкава, па станаха новата власт". То му бе обяснението. За Тодор Живков, докато вечеряме и го показват по телевизора в кухнята: "Тоя клъвтун пак се появи". 

  Канили го да се включи в политическа дейност, нали е бивш фронтовак, но той не понасяше всичко онова, което вони на политика; политиката за него си остана пошло занимание за лумпени, за пропаднали хора, та се бе записал в ДОСО (Държавна организация за съдействие на отбраната) и до 1960 г. участваше в мотоциклетните кросови надбягвания, които по онова време общината уреждаше няколко пъти годишно по централните градски улици. Платното с надпис "Старт" опъваха над булевард Руски, точно под Търговската гимназия. Оттам с пукот, рев, пушиляк глутницата кросаджии поемаше към Централна жп-гара и скалистите склонове на Бунарджика, до пирамидата с кости на Руски войници, отървали ни от т.нар. от сегашните отродници "Османско присъствие". И сетне кросаджиите с рев и пукот се втурваха по Пещерско шосе. Състезателното трасе прекосяваше Царския остров, където сега се плискат водите в канала на Гребната база, до село Оризари, и пак по Пещерска и по улица "Васил Априлов", за да приключат встрани от Парадния вход на ДНА (Дом на народната армия), точно срещу някогашното Комендантство на улица "Иван Вазов" (бивша "Станционна"), дето с многолюдната шумна тълпа ги очакваха началници и официалните високи гости от София. Имената на пловдивските кросаджии се носеха от уста на уста, това бяха герои; и макар мълком, тайничко се гордеех с моя баща, който бе един от героите, наред с Бакърджията, Чапая, Манчоолу, Георги и синът му Гавраил Мачев, Байката и разбира се, и татко сред тях, известен като Киро Чеха. Те бяха кумир за много хлапаци под тепетата.  

  За състезателния му 200-кубиков "Цюндап"... Три мотоциклета от тази немска марка смени, произведени все около 1937-38 г, но за тези негови мотоциклети по-нататък ще разкажа. Вместо фара и от двете страни под седалката за кросовете монтираше елипсовидни три табели с номер 45. Вероятно този номер, смятал, му носи късмет – напомняне, че оцелял в сраженията из Сърбия и Унгария и се върнал в Пловдив без драскотина.

  Бе се абонирал за вестник "Патриот" и за двеседмичното издание "Авто-мото", по-късно сред купчини вързопи с годишни течения на тези издания открих и богато илюстровани списания за военна техника от онова готино, романтично за хлапак на бедняци време: хидроплани, дирижабли, ракетни схеми, военни кораби с настръхнали оръдейни дула и кули, морски мини, бързоходни бойни катери, торпили. С часове в юношеските си години съм разглеждал пожълтели страници с рисунки и снимки на бойна техника. Но коженото му яке и ботушите му за мото-крос обаче не посмях да облека.

  Бях тринайсетгодишен глупчо, когато един петък у дома татко се появи с новичка червенка 100-кубикова чешка "Явета". Каза и, че като за подарък я купил. Боже мой! – За мен! Седмица по-късно, когато ме видя как лудешки препускам сред облаци от прахоляк пред възхитените очи на махленските дечурлика, отсече: "Докато съм жив, ти мотор повече няма да яздиш" и на следния ден чудната "Явета" изчезна. Онази година живеехме пак в чужда къща: у Фъргови, на улица "Люлебургаз" №17, майка ми все още кърпеше чорапите ми, като пришаваше парцалчета на по-яките дупки и естествено на тази улица, успоредна на Пещерско шосе, правих моите демонстрации.

   Пловдив – гнездо на посредственост и култура

Plovdiv, edited on 20 noe. 2023

Илюстрации:
- 1943 г. Арестанти за политическа дейност. Баща ми на пост.
1932 г. Харманли. Вляво е деветгодишният пети син Киньо.
–––
* Помните ли как новият Big Brodher отвъд Голямата вода бeше наел нашите храбри войничета да им сапунисват задника, да им трият кирта от гърба на US-рейнджърите в Афганистан? Това помните ли? Че и по-голямата ми дъщеря – магистър по психология, по някое си време се бе наканила да отиде на мисия в Афганистанските чукари, за да лекува там душевните травми на нашите храбри теляци. 
** Родилка до двайсетия ден след раждането. Бел.м., tisss.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)      Всичко, което съм като характер, дължа на стипчивата майчина обич. Как веднъж не ме е похвалила ...