вторник, 15 ноември 2022 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1102.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1102.)

  Отначало ти е чоглаво, непривично тъжно, питаш се: Наистина ли това точно на мен се случи? После свикваш, че мястото до теб е пусто, че човекът си е отишъл, няма го, а го сънуваш; докато накрая проглеждаш, че отдавна го няма, отдавна си отишъл, ден след ден се е отдалечавал от теб, ти обаче къде ли си бил/а, да не усетиш измяната! И не си мисли, че раздялата ви е станала ей така, изведнъж. – Аноним (1947)

  17 sep. 1997

БЕДНЯЦИТЕ ОТ УЛИЦА НИШ 


 Не казах почти нищичко дотук, а навярно и по-нататък няма да разправя за тях, поне да ги спомена, понеже са невидима основа за знания и хъс в живота ми на обикновен човек, българин по род и нрав, избягващ многолюдните шумни, бъбриви компании...

  - Дачо Марсола и по-големият му брат Коста Щангиста, същият Коце, който на плажа край някогашния канал с блатна тръстика, където е сега Гребната база, всяко лято се явяваше на конкурса за Мистър най-красиво и хармонично тяло, обаче момичетата го отбягваха, понеже кратуната му бе несъответна на широките рамене, развития гръден кош и мускулестите нозе, ами
мънинка и лъскавка като кратунка за баня. Трупахме се ние да го съзерцаваме, надигнали се на пръсти иззад каменната им ограда, как долу в ниското мочурливо място на техния двор гол до кръста пръхти като кон под чешмата и петдесет пъти от раз вдига собственоръчно направена гира от каменни два топуза и водопроводна тръба три четвърти цола. Името "Коста" може да бъркам, прякорът му може и да е изял името. Докато по-малкият брат Дачо (Йордан), надявам се и днес ако е жив, не си губи сополите, ами ги сърба както гладен човек гълта шкембе-чорба.

  - Баба Рекси... Кръстихме я Баба Рекси, че кучето й – як оранжево-кафяв космат пес, се казваше Рекс (което означава император или нещо подобно), и Рекс в хлапашките ни представи бе нещо много по-важно от сухата и кльощава, прегъната надве женица, която го разхождаше, по-точно, песът Рекс важен-важен я разхождаше из кварталните градинки, привързана здраво към кожената му каишка с ален пискюл като на цигански файтонджийски кон.

  - Ангел Кудата – почти мой връстник, година по-малък, и чалнатият му чичо Петьо – петнайсетина години роден преди нас, който ни подбра един ден и най-подробно ни обясни: "куда" по рускаму язъйку значи куче, затова оттук-насетне ще пердаши всеки, когото чуе да казва на племенника му Ангел Кудата. И по такъв начин в съзнанието ни на паметливи злобни хлапета свърза завинаги двете неща – името "Ангел" и прякора "Кудата". Впоследствие Ангел Кудата след нелепа катастрофа с москвича на баща си уби човек, поизлежа известно време в Пловдивския затвор и излезе оттам закоравял, печен, завършен комарджия и тарикат.


  - Глухичкият Киро Миньора. Защо "Миньора" ли? Може би защото гледаше на света като ударен с налъм или мокър парцал, или като копач, току-що излязъл от забоя на светло; такъв чешит, вечно учуден и съвсем не в час! И той бе доста по-голям от нас. Вместо да ходи на училище, баща му и чичо му – бояджиите Кандемирови, го водеха след себе си да им помага; и с един яко оплескан с гасена вар и боя раздрънкан стар велосипед всяка сутрин и вечер Киро Миньора го виждахме как мъкне бояджийската стълба през рамо и две кофи с гасена вар, покачени върху кормилото на велосипеда.


  - Добричкият дядо Марин... Ех, никак не го свърташе на едно място Дядо Марин, все тъпаше с лъскава тояжка, запътил се към Царския остров*. Някогашният Бай Марин бил уважаван майстор каменар, вече "никой не го бръснеше за слива", както е лафът тук, но мечтаеше внукът му Маринчо – мой връстник и сирак, чиято майка (едничката щерка на дядо Марин) издъхнала, да свири на цигулка. Та чат-пак отключваше шкафа с каменарските си чукове, свредлата, длета и шила, за да извади увита в снежнобяло тензухено платно олющена цигулка – даде ни я всеки от нас да я подържи за малко в ръце, да й се порадва. Само внукът Маринчо не ще да чуе за мерака на дядо си, бяга като дявол от тамян от яко олющената цигулка, докато моя милост надуваше гайдата, или накратко: вървях месеци наред по петите на майка си и баща си, мрънках, тропах с крак, молех се, проглуших им ушите да ми купят цигулка. И те, разбира се, не купиха бленуваната цигулка, която струваше някакви си четирийсет лева! А го знаех, защото месеци наред ходех да й се любувам на Любимата сред изложените върху витрината цигулки осминки в музикалния магазин на Райчев**...онзи същия магазин вдясно от входа към кино "Септември", някогашното кино "Капитол", известно с песничката за Ганьо: "Отишъл бай ви Ганьо във кино "Капитол" и седнал бай ви Ганьо на счупения стол..." След което се оказва, че се озовал седнал върху лайно на пода на киното.

  - Чичо Велко, татко му на Маринчо, също каменар... Този мълчалив и кротък гигант чичо Велко много ми се ядоса, когато видя как, едва шестгодишен, рисувам в кухнето им картинка с къщурка първо от покрива и комина, та ни изнесе на тримата: Маринчо, двегодишния му брат Боби и на мен, яко поучителна пространна беседа, че къщата се рисува както се и строи; значи, първо се копа, после се реди темелът, после стените, прозорците, дограмата и тъй нататък, а не се почва от комина и пушека; керемидите и коминчето с пушека остават за най-подире, не и преди с пот на чело да си копал и да си укрепил основите, както е с всяка друга работа, между другото. А сега де! На пух и прах обърна онова библейско "В начале бе слово..."


  - Обущарят Бай Стефан... Изключително злобно дребно човече с огромна мушамена работна престилка до пети, закачена на врата му, омазана с лепило и восък. Кърпеше по за лев-два износените патъци на комшиите. Грубо скованата му паянтова масичка беше на двора сред лехичките с градински разсад и цветята. Същинска люта пиперка, за него казваха, че назлобял откак месец след смъртта на Чичко Сталин му били шута от Партията, като враг на прогреса и световното щастие и заради култ към личността на другаря Вълко Червенков. Нищо, че петгодишният му внук Стефчо се мотаеше все край нас, поизраснали вече момчурляци по на осем-девет години, кога ритахме топка в прахоляка пред дворчето и къщата им на улица "Ниш" № 3. Случеше ли се гумената ни топка да тупне в дворчето му, скача пъргаво този зъл саможивец от паянтовата си обущарска масичка и продупчи с шило топката, па ни я зафучи обратно и явно с кеф кълне и ни псува на майка. Веднъж идиотът ме замери с обущарското си чукче, и то свирна покрай ушите ми. Години след това неведнъж край ушите ми просвирваше я, огромен стъклен пепелник (от Надин, внучка на Тосун бей), я, стъклена бутилка кока-кола (от мераклия по момичето ми на летен лагер в Приморско) и пр.


  - Дебела Тота – майка й на хубавата Мария Кандемирова, Тота с вечно запретнатите до лакти ръкави, дето все нещо вари, нещо пече и готви в двора на улица "Ниш" № 1. Досега не знам аромат, по-любим от уханието на печените червени чушки; винаги ме връща в дни, когато обедно време на път към основното училище "Сашо Димитров" вдишвах иззад плътната им дъсчена тараба аромат на печени върху тенеке червени чушки. Както в няколко дворчета наоколо, и там растяха възниски клонести дървета, отрупани със зарзали. Катерехме се ние, десетина хлапета по камъните, струпани за строеж в двора на бояджиите братята Кандемирови и Дебела Тота, да се налапаме с топящите се от сладост в устата зрели зарзали. Въдеха се и големи зелени гъсеници по клоните, та от червата на гъсениците си изтегляхме корда за риболов.

 - Вера Тричковата... Живееше си Вера с мъжа и едничкия им син Стефан в къщата на ъгъла между улиците "Ниш" и "Лагадина"; тя бе единствената масивна сграда на три етажа, дето в избения приземен етаж живееше Здравка Митърчева (петокласник, вече се заглеждах по циците и дупенцето на Здравчето), чийто баща като да беше може би най-ревностният шахматист на света, та когато съм ходил за книги от библиотеката в частната сладкарничка на Бай Димчо, кривокракия бъбрив мъж все го виждах с други неколцина махленски михлюзи да играят шах или табла, яростно да спорят за футбол край голямата маса със зелено сукно, затрупана с пожълтели вестници "Земеделско знаме" и опърпани от прелистване съветски цветни списания. Тричковата Вера, едра и с фасон на заможна светска дама, и възнисичката, тумбеста като плондер, с вид на слугиня перачка Дебела Тота до някое си време бяха сакъ-приятелки, една ограда ги делеше – мир и любов царяха между двечките; после се разчу, че люто се смразили, скубали си косите заради няколко филии бял хляб и останки от недоядени кюфтета, когато почиствали масите в луксозния пловдивски ресторант "Тримонциум".  

  - Бедните женици и дъщеричките им от Македонската махала – съседна на нашата, дето сутрин и вечер суркаха налъмите си по улица "Цар Михаил Шишман" (днес ул. "Младост") сутрин по тъмно, вечер по тъмно, прибирайки се от тютюневите складове по булевард "Руски" и ул. "Иван Вазов" (бивша "Станционна") край местната жп-гара. Викаха им "склададжийките". Бяха сурови жени и момичета – бежанки от Македония. Някоя си прегрешила със сина на собственика на фабриката, ама била омъжена; и се събират склададжийките, наобикалят я, сбутали я сред тезгясите с тютюневите бали, креснала една: "Бо-о-ой по путката с налъма!" И отмъстили за онзи мъж рогоносец. 

  - Строгата и нежна обич на проклетата, ама и гостоприемна Баба Катя Арапчевица, дето ни черпеше с домашно печени курабийки. Все в черно облечена и с черна кърпа на глава, че мъжът й починал – майка му на Джорджо, същия Джорджо, който първи в махалата посъбра парици и си купи лек автомобил Москвич 403 някъде към 1958 г., и това си бе историческо събитие, гордост за цялата ни махалица от българи бедняци, довлекли се от кол и въже в Пловдив – от околните села, от Родопите и по-отдалеч.

  - Родопчаните Дядо Григор с огромните му бели мустаци и Баба Дора, снашицата им леля Дафинка, чиято участ бе да самотува, бетер монахиня с шевната си машина под зоркия поглед на свекър и свекърва, докато мъжът й чичо Васко лежеше първо като "осъден на смърт", после като "доживотен", и след тринайсет години в панделата се прибра един следобяд през пролетта кротък и посребрял. Много съм се чудел: Нали наказват само злобните и лошите; защо кротък и весел човек като съседа Чичо Васко Народната власт го осъдила на разстрел! Истината – бил офицер на рота, пратена да преследва шумкарите в планината. Как отървал куршума след Девети (IX.1944 г.) един дявол знае, ако ли не са давали дядо Григор и баба Дора злато където трябва. 


 Дъхавото кафенце в пръстени филджанчета и избеното приземно стайче на старите родопчани още помня, още ми сладни на небцето. Пред мен е натежал от дертове и от възрастта си дядо Григор – едър, на вид суров балканджия, и ей така, цъмън-цъмън, подрънква на една от дузината тамбури, гусли, гъдулки пред възхитените ни очета на хлапенца. Внука Горчо – седмокласник, по-голям от нас, дребосъка, веднъж по обяд Дядо Григор беше подбрал с откършен салкъмов клон. Ей че смешно скачаше Горчо, докато дядо му Григор фучи на родопския си напевен говор
и шиба внука по голите му кълки заради старите цвайки (двойки) или за някоя прясна пакост в училище!  

  - А чехкинята Стамена!... Издебна я чичо Йордан – брат на мъжа й Иван, че скришом ходи да му сере пред портичка
та. Мъж й Иван в детските ми представи издъхна само от срам заради тъпата чехкиня; носът му на бахчеванджията, колкото и тъжно инак да беше, стърчеше и весело се поклащаше над китките в ковчега. Значи, ето така този як като печена турска керемида бахчеванджия се оказа за мен първият мъртвец, когото с достойнство и печал, посред лудешкия ни хлапашки кикот и през сълзи, отведоха с конска каручка след вапцан в черно голям чамов кръст от бедняшката улица "Ниш" и той най-тържествено нахълта в живота ми, може би за да ми напомня, че всичко наше е суета. Въобразявам ли си, че говоря и от името на тези най-обикновени ръбати, ама за разлика от политиците и онези в Народното събрание, истински хора? Човек сам и гол влиза и сам излиза от този живот. Нормално е да го забравят онези негови близки и приятели, които след немного време ще се окажат и те на свой ред под някой камък в Тракийската пръст. Ами Любовта? Ех, Любовта! Чудесно е, че този могъщ духовен и плътски разкош ме съпътства; а другото... Ами всичко друго: имот, известност, пари, слава, то са сенки на облаци и вятър. Подухне ветрецът, и нищо, нищичко не остава, освен спомени, и то – ако има кой да ги запише.

 Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 16 noe. 2022

Илюстрации:
1954, хлапенца от някогашната махалица***.
- 1959, след пет години пак на улица Ниш****.
–––
* Местност, която в онези години беше почти извън Пловдив, обрасла с пищна лонгозна растителност, рай за бедняците, които на тумби идеха тук на хлад – да се къпят в реката, да хапнат-пийнат и да се повеселят с хора и песни, с акордеон и китара, днес почти унищожена от местната общинска власт на ГЕРБ.
** Главната търговска улица между площад "Джумаята" и Централната градска поща в сегашния Пловдив, следваща трасета за състезания между гладиатори, хора и животни, а и надпревара с бойни колесници.
*** Пловдив, 1953 г. Дечурлигата на улица "Ниш". Прави отзад сме: Вилито (Величка), Тинето (Христина), аз и Мария Кандемирова; пред нас са Боби Гърков (Борислав, по-малкият брат на Маринчо от втория брак на чичо Велко каменаря), Наско и Видко Троплев – първият внук на хазяите ни Цвета и Костадин Дърварови. 
**** Правите са: Бобито (Борислав Гърков) и Видко (Троплев), а пред тях сме тримата връстници: Мъмито (Марин Гърков), аз и Ичо (Христо Махинов). За Мъмито и Ичо чувам, че вече са мъртъвци. Бел.м., tisss.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)      Всичко, което съм като характер, дължа на стипчивата майчина обич. Как веднъж не ме е похвалила ...