неделя, 16 януари 2022 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (863.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (863.)

 ...Свещеникът е офицер Христов, боец в първите окопи, посланик на Бога в Земята на сенките и избраник, комуто е поверена тайнствената грижа за попечителството на душите на смъртните. Той не е просто човек, а Божи човек. И Христос му е вдъхнал дарове чрез тайнството на свещеничеството, които са единствени и уникални, но три от тях се отнасят към всички Негови служители: 1) Дарът на любовта; 2) Дарът на прозорливостта; 3) Дарът на утешението. И всеки ще отговаря пред Него, основателя на Светата църква и щедър дароподател, дали е заровил тези дарове в земята или ги е преумножил. Свещеникът е икона Христова. Човешка, на моменти твърде човешка, но икона Божия – наранена, несъвършена, недовършена, но Негова: всяка дума, жест, дори мълчанието слага печат върху всичко и всички във видимия и невидимия свят.

  На него – грешния, страстния и недостойния, но избрания, са връчени ключовете за рая, ангели и демони му се подчиняват, той "свързва" и "развързва", благославя или отминава. Самото му присъствие тук е Проповед за живите, Призив към човеците за връщане към Отца, напомняне за идване на себе си и изправление на криволичещите пътеки пред вечно лутащия се човек. Отговорността на свещеника е страшна – той е като мост между Земята и Небето, между материалното и духа. Затова и изискванията към него са високи. Защото от онзи, комуто много е дадено, много и ще се изисква...* 


  29 uni 2006

 ИНТЕРМЕДИЯ** 

    
  Uma Rojo: 

  – От няколко дни насам ставам сутрин, правя си кафето с малко мляко и сядам пред компютъра с Вашата "Ася". Проверявам понякога и през деня дали не сте публикувал някоя глава екстра и очаквам следната утрин с кафето. Благодаря за хубавото време, което ми донесохте с новелата "Ася"! 

  17 окт. 2006 г., 16,37 ч.

  tisss:

  – Отношението с читателя ми е абсолютна мъгла, ама не съм го обмислял досега от позицията на автор, и не като екстра към сутрешното Ви кафе, изкушавам се да опиша как минава ден от хиляди най-обикновени дни, които подир по-малко от десет месеца ще закръглят шейсетте години в живота на един простосмъртен пловдивчанин, който – въпреки учтивите реверанси на г-жа Съдбата, не си е показвал носа досега навън от България, а с малки изключения, може да се каже – и извън родния си град Пловдив.

  Тъй почнах вчера надвечер отговора си към Вас, но бях изморен, леко разочарован от деня, в който, като връх на низ неприятности, през последните ми два учебни часа, пети и шести, "моите" десетокласници ми показаха презрението си. Горчиво усещане, че съм излишен и досадник, който опитва да им говори за Шекспир и за раздвоението у печалния датски принц Хамлет. "Ха-ха-а-амлет! Какво ни интересува вашият Хамлет, господине? Нима смятате, че ще си губим времето да четем тази гадост!"

  Прекрасно е днешното ни Българско училище! Който не е бил учител в класна стая с трийсетина живи дяволчета, няма как да разбере колко благородно и каква романтика е да си учител в ерата на чалгата и палавите Митю Пищова, Ути Бъчваров и Лорд Бул. Обяснявам думата "отец" – че носи смисъла на духовен баща, а племето ми отглася с цинична реплика от скеч на любимия им актьор Краси Радков (1971), къс от "Шоуто на Слави". И пак смях и дивно веселие с всичко, което някога – и не само за нас, ами и за родители, дядовци е било с респект обкръжено. Ай, какво чудно поколение се задава!

  Що ли Ви занимавам? Вероятно отговорът е простичкото: "Сам не пожелаеш ли, и Бог от Небесата да слезе, няма да се научиш". В този смисъл поднасяте ми дар, който едва ли съзнавате как обнадеждава в такъв момент... Да-а, преживяването на чужда драма, усещането, че буца ти засяда на гърлото, сълзичка ти напира в окото, е много човешко и изключително ценно усещане; то значи, някаква си там чужда участ, чужда нелепа съдба става частица от твоя личен живот, нещо толкова човешко във все по-нечовешкия ни просташки, нагъл, груб, лаком и все по-претенциозен циничен свят!

  Желая здраве! Първи читател сте, който поглежда към новелата "Ася" с внимание и ме зарадвахте.

  18 окт. 2006 г., 08,00 ч.
 

  Uma Rojo:

  – Малко по-голяма съм от Вашите десетокласници, но в не дотам далечното минало едва ли съм се различавала много от тях. И дори сама да не съм го съзнавала тогава: учителите ми по литература оставиха дълбока следа у мен, та сред мъглата от всички науки, с които са ни занимавали някога в гимназията, литературата е която ме изгради като четящ, търсещ, мислещ, говорещ или пишещ човек. Обаче до тази истина докато стигна, време ми трябваше, както и някоя и друга житейска буря. Тъй че трудът Ви не е напразен. Една неотдавнашна десетокласничка Ви го казва.

  А "Ася" далеч не е притурка към кафето ми. Съжалявам – ако така Ви е прозвучало. Не съм от типа "вестник, кафе, цигара" за уплътняване на точно тази част от деня; и сутрешното кафе е малка вселена за мен, много моя си, много лична. Сега там влезе да вълнува и Ася. Докосна ме.
 Аз Ви чета. Хубав и усмихнат ден желая!  

  Послепис: Тук, където живея, учениците се обръщат към учителите си с малките им имена. Това съвсем не ги прави по-малки дяволи, и понякога драскат грозни думи по оградите на учителите си. 

   18 окт. 2006 г., 11,30 ч.

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 17 jan. 2022

Илюстрации:
- Не съм от типа "вестник, кафе, цигара".
- Пътят към селото Тригорци в Добруджа.

–––

* "И ще ви наблюдават хиляди очи", вж. https://www.pravoslavie.bg/%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0/%d0%b8-%d1%89%d0%b5-%d0%b2%d0%b8-%d0%bd%d0%b0%d0%b1%d0%bb%d1%8e%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%82-%d1%85%d0%b8%d0%bb%d1%8f%d0%b4%d0%b8-%d0%be%d1%87%d0%b8/
** Част от представлението, когато актьорът (режисьорът, авторът) излиза от ролята си и се изправя пред публиката, за да й каже в прав текст нещо съществено. Не е академично, а лично тълкувание на термина "интермедия". Бел.м., tisss.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1693.)      Всичко, което съм като характер, дължа на стипчивата майчина обич. Как веднъж не ме е похвалила ...