За втори път звъня в Регионалния инспекторат, за да потърся регионалния шеф по образование, някой си Павлин Бакалов; предадох на секретарката му, че ми се налага да разговарям с него. Казах й да запише трите ми имена, както и длъжността "учител", продиктувах номера на домашния си телефон, та въпросният Бакалов да ме потърси, когато му е удобно; добавих, че с личния си автомобил ще се явя където и когато той реши. Повторих: "И за него е важно да се видим". "Да, господине. Нали ви казах преди час, господин Бакалов не е тук. Обадете се в понеделник" – рече секретарката, а дали си е записала номера на телефона ми?
Глория е любимка на класната си Виолета Еневска, сочена е за пример в ІV-д клас, понеже е интелигентна и силна физически; за такива казват "родено да е лидер". Зад този лидер обаче, освен майка й на Глория и класната г-жа Виолета Еневска, друг не открих. И не само учениците от ІV-д, но и хлапенцата от блока, където живеят Бутови-Вутови, отбягват Глория заради сприхавия й характер – може би заради онова, което децата интуитивно усещат много по-силно от възрастните – склонността у Глория да се представя за нещо, което не е. Да не ставаше дума за дете, бих отсякъл: Това си е хищник в лъскава козина. Как да се оплаче срамежливият Ивайло Ангелов, хлапак на 12 години, че Глория с шутове го е прогонила от училищната спортна площадка! Как пълничкият Тихомир да хленчи, че Глория му е рекла: "Дръпни се да мина, бе, тлъст педал!" На кого да се жалват девойчетата от моя V-е, когато зад гърба си чуват: "Пък тия курви не мога да ги гледам!" В училищния коридор на втория етаж край стаята на ІV-д Росица била изблъскана с юмрук в гърба. Като се обърнала, Глория я ритнала в корема, заплашила, че ще я пребие. И Росица се връща с двете си приятелки Нина и Поля... Опитвам да си представя Росито с ръце на кръста, и хем ме досмешава, хем ми докривява. Росица – към Глория: "Нали се заканваше да ме пребиеш? Хайде, ела сега да ме пребиеш, де!" Това е в сряда, на 17 май. Какво следва...
Каквото измислих оттам насетне, вече съм го описал отнапред, както съм описал и продължението, което се получи от сблъсъка на моите си илюзии за нравственост с великото самочувствие на персони от типа Бутова-Вутова – изискана, умна, красива на вид колкото актрисата от Щатите Сюзън Сарандън, а може би по-красива и от нея.
Фразичка, изкрещяна от Глория, докато препускала в училищния коридор сред рояк деца от IV-д да си получи подаръка**. Та Глория изкрещяла: "Я да видим кого пак ще бия!" Ай, как съответства то на изреченото от майка й пред инспекторите: "Настоявам той, като учител, да се извини на моята дъщеря. Така моята дъщеря ще получи добър урок за живота. Ако не й се извини господинът, консултирала съм се с двама отлични юристи, макар хич да не ми се ще да предприемам по-сериозни действия срещу него, но ако се наложи..." Изкрещяното от щерката звучи в известен смисъл красиво като в екшън дори, докато речта на майката е "плетение словес"***, гъвкава като змия в лозе по стил и архитектоника словесна структура. Ами копието на онази жалба, пратена до Министъра Веселин Методиев (1957) от ДСБ – шеф на образованието в демократична България с всичките мераци по "европейските духовни ценности"? Уж-жас! Световен проблем – въпрос от жизнено значение за Българската ни държава как се възпитават децата на нашите партайци!
Двете реплики: на майката и дъщерята, идат като резултат от един и същи рефлекс към света, на един и същи манталитет. В политическия живот напомнят хвъркатите фрази еуфорична наглост: "Ний пак сме тук!" на пребоядисаните бивши и окопитили се мекерета на БеКаПе и "Кой не скача, е червен!" на фанатизирания плебс от СеДеСе (Стани да седна!). Заканата на "Сюзън Сарандън" впечатление не направи на тримата инспектори в Пловдивския регионален инспекторат по образование. За изкрещяното от Глория приеха, че не може да е истина, щом майката казва, че дъщеря й никога не лъже. Какво, че заканата са чули шестима от 12-годишните – Ивайло Ангелов, Георги Юруков, Ирина Онова, Христина Манолова, Радостин Димитров, Симеон Чобанов!
Емилия Бутова-Вутова за първи път видях на разговора в инспектората – разговор, в който можех и да не участвам. Каква длъжност заема тази женица?! С какви връзки разполага? Нищо не знам за нея, но пък си мисля: Учителят е обществена фигура, не подробност от пейзажа, а личност с по-особени длъжности натоварена. Доста хора го виждат какво върши, как го върши, какво говори, как си носи дрешките, как кафето си пие в кварталното кафене, как кашля, как замълчава, как пропуска униженията покрай ушите си или отказва да се зъби на озъбилия му се насреща. Да-а, хич не е случайна личност учителят, дами и господа демократи и началници. У нас това разбира ли се?
А може би не ми е работа да задавам въпроси... И започвам да се чудя на себе си: какво правя наистина срещу Глория (Латинското "Gloria" означава Слава. Знам го от хилядолетния възглас "Sic transit Gloria mundi", Тъй отминава земната слава). Слава е ключова дума. Суетата неизменно през всички епохи се бори за слава. Помните ли старите ни социалистически лозунги: "Вечна слава!" или "Слава на БКП!", "Слава на КПСС!", "славната нерушима българо-съветска дружба", "нашият славен възход към комунизма", "славните ни марксисти-ленинци", "славните герои на комунистическия труд"... Ай сиктир! Какво общо с живота има всичкият този камуфлаж, всичката тази вата, която иде да ви подчертае мъжествените рамена, които всъщност липсват под парадния ви политически костюм? Пред Глория отсега пътят през живота е застлан с килим от унижени и оскърбени човеци. Готвят я да отстоява своето на всякаква цена, да бъде активна, безскрупулна, нападателна и да не прощава, да не се смирява пред Истината, да преиначава, да лъже както си диша, да налага лицемерието с всякакви средства, да се прави на света вода ненапита. Виждам я подир десетина-двайсетина години как от грижливо отглеждано зорко охранявано интелигентно детенце израства бъдещият лидер, бъдещият Командир на партия, някой новичък Иван Костов, Сергей Станишев, крупен бос в бизнеса, жесток командос от специалните части – или просто Егоист с набъбнало могъщо съзнание за своето велико достойнство, възкръснал из неандерталския период на лъже-демокрацията Герой на нашето време.
4 uli 2000В петъка, от 18,00 часа поканих родителите на моите петокласници в класната стая. Прочетох им записките си около Случая Глория. Предполагам, родителите, които не дойдоха, наистина са били сериозно възпрепятствани. Предполагам, не са си рекли "Какви са тези глупости, що ли ми губят времето!" Предполагам. Научавам, сега вече от майки на моите ученици, какво разправили децата им вкъщи. Особено разгневени бяха жените от начина, по който – привиквани едно по едно, все уж за изясняване на Истината, осемте деца от моя V-е клас били убеждавани да съкращават репликите на Глория, били карани да преиначават, да лъжат. Ето я ситуацията... Шефският кабинет. Влиза 11-12-годишно дете. Вижда неколцината строги възрастни, най-важните хора в училището: административния началник Аделина Игнатова, училищната психоложка Йоана Георгиева, председателката на учителския синдикат на КНСБ – госпожицата по география Наси Маркова. Последната присъства като човек, който като ли че е дошъл да успокоява обстановката. Но ето как е протекъл, например, полицейският разпит на възпълничкия срамежлив единайсетгодишен Ивайло Ангелов...
От разпита в директорския кабинет, обаче, едно от момиченцата – петокласничката Илияна Видева, изнася любопитна подробност – г-жа психоложката до такава степен се вживяла в ролята на следователя Порфирий Петрович****, че шефката й изсъскала на престараващата се Йоана Георгиева: "Престани! Ако не престанеш, ще те изгоня от кабинета!" По време на разпитите синдикалистката Наси Маркова – председателка на един от двата учителски синдиката в училище, всичко обръщала на майтап, кикотила се; явно доставяли й притеснените уплашени деца приповдигнато ведро настроение. Споделено от разпитваните ученици с родителите у дома... Не съм бил там, научавам го на родителската среща в петък. Преди срещата с родителите – защото тези неща от следствието, водено зад гърба ми по този идиотски начин, не съм подозирал, мислел съм си, че – защитавайки учениците си, защитавам колегиалността, самоуважението, честта, достойнството на учителя. И какво се получи?! Виждам се посред обърканите петокласници, пред притеснените им и ядосани родители, които се опасяват да няма неприятни последици за хлапето им. Така че гледаха ме потресени и с тревога: Защо съм разбунил гнездото на осите, какво да очаквам с тази моя донкихотовщина, с тази наивна вяра в доброто? Исках да защитя позицията на младата директорка, обвинена от Бутова-Вутова и двамата служители в Регионалния инспекторат по образование в Пловдив, а оказа се – от страхливост, от малодушие или що ли, тази, дето тръгнах да защитавам, хич не ми помага. Напротив, и тя ми се озъби... Какво става? Какво накара шефката Игнатова да се притеснява от мадам Бутова-Вутова? А може би не от самата Бутова-Вутова, а от инспекторите се притеснява?... Ами онези двамата инспектори, те от кого са се притеснили? Могъщо животно по върховете ли се е размърдало, или по своему тълкуват що е то демокрация? Толкова сложно ли е да видят, че чрез натиск върху двайсетина хлапета амбициозна женица се втурнала да руши из основи милата представа изобщо за Българското ни училище като Храм на нравственост и култура!
И се обръщам вече към мене си: Ами ако Бутова-Вутова е наистина права, къде си тръгнал, драги ми Бояджиев? Мнозина не биха ти простили, дори и да докажеш какво се е случило наистина. Тези малодушни хорица вече са се приспособили или опитват да се приспособят да заживеят мижаво, да преживеят някак, както дойде в атмосфера на духовна смрад. И точно те, приспособилите се, няма да ти простят, че си осветил отвътре жалката им лична драма. Проблем оттук-нататък ще ти е да им докажеш, че ги обичаш, въпреки мизериите им, че от любов към тях – приели да бъдат унижавани от Герои на деня, не ти се ще да ги настройваш срещу представата ти за справедливост.6 uli 2000
Викат ме да се явя в кабинета на директора... Ето каква заповед ми връчи шефката, най-съществената част от официалния писмен документ: НАЛАГАМ дисциплинарно наказание по чл. 188, т.1 от Кодекса по труда – "Забележка" за накърняване личното достойнство на ученичката Глория Бутева от ІV-д клас чрез изписване на послание в книга-подарък от V-е клас"... Как да кажа на учениците си защо са ме наказали?! След последния час ги извиках, написах върху черната дъска текста за песен по основната мелодия в изпълнение на Ричард Клайдерман от нашумелия по онова време сериал "Птиците умират сами". Текста съчиних, кажи-речи, на прима виста в класната стая на моя V-е сутринта преди учебните часове още на следния ден. Може да не е съвършен, но толкова са ми възможностите.Уговарях новата ни колежка по пиано да разучи песента с децата от петите класове, на които преподавам Български език и Литература. Това сторих и заради историята с посредствеността, страха, малодушието и озлоблението, които в най-хубавото време от годинита оказваха груб натиск върху учениците ми заради Глория. Видях като под микроскоп следните издули се от самочувствие персони:
- педагожките Йоана Георгиева и Виолета Еневска,
- Павлин Бакалов, шеф на Регионалния инспекторат по образование в Пловдив.
Някои хора така и не проумяват, че когато си с човеколюбието, нито си сам, нито си в слаба позиция. Психоложката Йоана била плакала в хранилището на библиотеката; трябва да съм негодник, ако това ме удовлетворява. Съжалявам, че притеснителната Йоана в тази история бе твърде далеч от онзи, чието име носи, но не бих могъл да й помогна, докато на мен ми помагат зарасналите рани от срещите ми с грандоманията в досегашния ми бит на вестникар и човек от обикновените българи откакто се помня.
Бележка от днешния денИзвъртяха се шест учебни години оттогава. В дванайсети клас, на които тази година не преподавам, е Росито – една от моите някогашни петокласнички; а другите от онзи V-е се разлетяха по разни училища... Вероятно неколцина учат в чужбина: при мама и тате, побягнали от днешната наша България. Надявам се, случаят с Бутови-Вутови и компания да им остане обеца на ухото. Какво ли повече да пожелае простият даскал! Децата ме приемаха като да бях излязъл с тържествени салюти от битката с Вятърни мелници. Скрих от тях, че онези отгоре ме наказали по същата причина, поради която някога Петко Каравелов (1843-1903), основател и първи председател на първата у нас Демократическата партия, пред кореспондента на лондонския вестник "Таймс" бурно отрекъл, че е ял юнашки кьотек в Черната джамия***** от джелатите на боготворения у нас Стефан Стамболов. Начумрил се наш Петко, па рекъл на нафукания англичанин: "В България, драги господине, не бият. Българите сме благороден народ". Може и да не е баш тъй, ама тъй го виждам насинения от побоищата лидер на онази някогашна Демократическа партия, която няма нищо общо нито с Дон Корлеоне (Стефан Савов), ни с преподобния Веселин Методиев****** от Силистра, до когото нашата пловдивска Сюзън Сарандън очевидно лично си е издействала ходатайството. Човешки работи!
Пловдив, 3 ноември 2006 година
Няма коментари:
Публикуване на коментар