ПЛОВДИВЧАНИН (1157.)
Изящество, любов и печал, това е Ханс Кристиан Андерсен – Кралят на приказките. А сред най-чаровните му приказки е история за любовта на Храбрия оловен войник и Малката хартиена балеринка от играчките на скандинавско хлапенце преди повече от 200 години.* Ето моя си – пловдивска, версия на тази приказка! – Аноним (1947)
21 noe. 2002
Към 1955 г. този инвалид ще да е бил около 70-годишен. Живееше при брат си, който държеше бакалничка в съседната на запад от нас, в Македонската махала, обитаваше тъмно стайче под стълбището към горния етаж и допълваше оскъдната си инвалидна пенсия, като лепеше вкъщи пакетчета и картонени кутии за билковия цех край пътя за Коматево. Понякога в съботите срещу неделя, пък и особено в душните летни вечери, чувахме го да пее. Но пееше само кога беше доста пиян. Освен дето пееше фалшиво и нищо не му се разбираше, гласът му – пресипнал и глух, излиза като из спукана медна войнишка флигорна. Какво добро да очакваш от човек с такъв неприятен глас!
По онова време от Родопите заприиждаха помаци. Част от тях се наемаха за зидари и изкопчии; хващаха се по строителството на големите заводи в другия край на града, край шосето за Куклен и Асеновград... Такъв един кюнлия от село Хвойна се засели в съборетината срещу бакалничката, доведе помакинята и двете си щерки, по-голямата от които си беше вече мома за женене – с крив нос и уста с редки зъбки, а по-малката, 15-годишната Гюлтен, си беше хубавица. Пеехме по онова време цинична песничка:
Ходил ли си, бако на Луната,
бъркал ли си с пръст
в дебелия й гъз
да видиш колко е тлъст?
Лудницата и моргата с кучешки и човешки трупове за дисекция, уличните помияри, с които извършваха лабораторни опити, преди да ги умъртвят, двуметровият дувар с бетонирани отгоре строшени стъкла от бутилки, който прескачахме, да се промъкнем гратис в силно затъмнения киносалон на болницата, да се захласнем за кой ли път по филмите "Бродяга", "Два акра земя"и "Господин 420" с така любимия ни актьор Радж Капур, индийска версия на Чарли Чаплин, и неговата още по-любима Рита – знойната индийска циганка с алена точка на челото, смолисти коси и очи, черни и сластни като нощта. Такъв ни беше животът на пловдивски хлапаци от крайните махали, такава ни беше романтиката! Нямаше тайни за нас, бойките хлапаци от онези чудни години! Нас ни пердашеха за всяка пакост, понякога и ей така, профилактично. Учеха ни да бъдем мъже не по шарените картинки и поучителните беседи в някой пансион за разглезени благородни девици.
Ала Гюлтен преобърна всичко това. Мнозина започнаха да се държат като отнесени, като ударени от гръм, зърнат ли я да се задава. И най-странното – сред отнесените се оказа и Оловния. Понеже дворчето на помаците беше срещу прозорчето на инвалида, рано сутрин или по всяко време на деня, щом хубавицата се появяваше там, Оловния сядаше на стълбището, обгърнал с две ръце дървения си крак, и я съзерцаваше като сокол мишелов. Усетихме ние у него онази всеобща наша момчешка слабост, ревниво го дебнехме, ама той нищо не правеше. Тя, обаче, като че ли само заради него шеташе напред-назад по дворчето: кичи се с розово венче, простира прането, влиза-излиза от къщи, все намира нещо да върши там из лехите с разсада, с доматите и фасула. Беше вързала сини, бели, червени парцалчета по асмата, като че ли само за негова радост.
Зашушукаха из махалата за тези двама. Уж нищо не правят, пък влязоха в очите на дъртите комшийки. А покрай клюкарките, захванаха и мъжете им да се заглеждат, да се покашлят в кръчмата: "А бе, онзи нефелният що все кисне като ударен от гръм на стълбата? Ами онази пикла: какво му се кипри, какво като мряна все пред зъркелите му играе?" Стигнаха приказките до ушите на бакалина, брат му на Оловния. А пък на бакалина не му е все тази какво си шушукат комшиите: нали са му мющерии, купуват, търговийката от туй зависи. И започнаха кавги в доскоро тихата като манастир къща, ама не бяха кавги като фронт между враждуващи равностойни армии, а бръмчи само гласът на бакалина и на жена му и двамата им сина здравеняци... Кълнат и пустосват.
И едно утро в големия пороен дъжд през ноември Оловния натовари на триколесна зарзаватчийска тарга оскъдната си покъщнина. Повече не го видяхме. Много вода се изля оттогава...
Веднъж, като ходих на гроба на баща ми, мярнах съмахленец от онези приказни мои години. От лаф на лаф, заплеснахме се с половинка гроздова. Питам го: А какво стана с оназ хубавелката? "А, Гюлтен ли! – веднага се досети. – Омъжиха я за един от онези техните. Ама му избягала, че зле я пердашил..." А Оловния – питам, – с него що стана? "Тук някъде трябва да му е гробът!" – рече. Тръгнахме да потърсим гроба... Открихме го в буренака. На две крачки от татковия гроб върху килнат сиенитен къс от Джендем тепе слънцето и дъждовете бяха почти изличили името – Михо. Имаше там още нещо издълбано в камъка, което лишеите бяха скрили... Приятелят поразчопли, докато си палех цигарата. "Ей! – викна ми. – Ела-ела!"
Най-долу светлееше: "От Гюлтен".
Няма коментари:
Публикуване на коментар