ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (844.)
Победителите пишат историята, като завоевателите я пренаписват и нагласят чрез помазани летописци, въздигнати от Новата власт за апостоли на Истината. – Аноним (1947)
29 uli 2006
ЕПИТАФИЯ ЗА ПРОСТОСМЪРТНИЯ ПЕТРОВ (3.)
И понеже застиналият Емил мълчи и си пафка цигарката, а пък мен вече съвсем ми е накипяло, продължавам да се горещя, като че калугеровският джинс на майка ми се обажда от мъгливия мразовит Април на скитащата из околностите чета на Бенковски:
– Лесно му било да пише за несправедливости от Миналото – (най-сетне, уррр-аа!) – не успя повече да се сдържа спокойният чак до безразличие Емил, – но какво правил Петров, когато ставали тези безобразия?! Мълчал си е. И той, както мнозина сегашни разпалени критици на комунизма... Тогава!... Тогава да е писал! Ама си траел, нали?!
И като ми вдигна така пас за забиване, разправям му на моя приятел и автор, когото обичам и уважавам за уравновесения му характер, колко пъти Петров е тръгвал сам и беззащитен срещу ръжена само защото съвестта му го е принуждавала, и колко пъти е бил преследван и унижаван баш от хубавите хора, устроили се покрай трапезите на властта и местната конюнктура. Този неврастеник, този самоук "графоман" всъщност е твърде уязвим, за да приеме какъвто и да било компромис с представата си за чест и достойнство, и родолюбие. Но събеседникът ми не знаеше тези подробности; знаем ги неколцина, плюс Марин Кадиев и съпругата на простосмъртния счетоводител.
___
** Добромир Тонев (1955-2001), вж. https://www.marica.bg/kultura/nevinni-spomeni-za-kentavara
*** Емил Калъчев (1932-2013) – български писател. Начално и средно образование получава в родния Пловдив. Огняр и общ работник в книжна фабрика в Пловдив (1955-1956), редактор на многотиражка към Баташкия водносилов път (1956-1958), вестниците "Комсомолска искра" (1959) и "Народна младеж" (1960), редактор на многотиражка в Лъки (1961-1962), редактор на периодични издания в Смолян (в."Родопски устрем"), Пловдив, Карлово ("Карловска трибуна"), София, завеждащ художествената редакция и главен редактор на издателство "Христо Г. Данов" (1974-1990). Автор на книгите "Свидетелство за честност"(сб. разкази, 1962), "Носач на взрив" (повест, 1964), "Отражения" (сб. разкази, 1966), "Дочакай деня" (роман, 1970), "Кариера" (сб. разкази, 1976), "Прощално за времето на самотата" (роман, по-скоро новела, 1983), "Храбрите приключения на Бин и Бен" (роман за деца, 2003). Пиесата му "Право на име" (1968) е била поставена на театрална сцена в Пловдив, пиесата му "Случаят Личев" (1974) – в Хасковския драматичен театър. Негови творби са преведени на руски, полски, чешки, немски. Оказа се, че в "Комсомолска искра" в деня 26 декември 1972 г. съм наследил бюрцето, на което е седял преди това Емил. Той ми го каза.
**** От "наплевать" (рус.) 1. Наплюя, оплюя; 2. Прен. в разговорната реч: пренебрежително да се отнеса към някого. Вж. Руско-български речник на Сава Чукалов, изд. 1969 г., с. 487-488.
***** ...Свестните у нас считат за луди,
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи,
сироти колко той е ограбил
и пред олтарят бога измамил
с молитви, с клетви, с думи лъжливи.
И на обществен тоя мъчител
и поп, и черква с вяра слугуват;
нему се кланя дивак учител,
и с вестникарин зайдно мъдруват,
че страх от бога било начало
на всяка мъдрост... Туй е казало
стадо от вълци в овчи кожи...
(Христо Ботйовъ, из "Борба", 1871 г.)
****** Един от шедьоврите на пловдивската архитектура, унищожен от невежествената власт по времето на соца – сградата с фризовете, бюстове и барелефи на лечители и богове, някогашната Аптека "Марица". В сградата току зад Аптека "Марица", на същия ред, живееше със семейството си някъде до 1960 г. чичо ми Насо (Атанас) роден през 1912 г., третият от петимата харманлийски братя – синове на общинския бирник в Харманли Георги Бояджиев, бащата на моя баща дърводелец, който заклевал синовете си да странят по-далече от политиката, да си гледат занаята, жената, челядта и къщата, понеже всички друго е бошлаф, а политиката е занимания за нечестни хора, които не се свенят да лъжат и да се мазнят. Бел.м., tisss.
Няма коментари:
Публикуване на коментар