Във Виетнам воюваха на хиляди мили от родината си над половин милион янки, от които повечето са ми набори, мои връстници. Говорехме си тогава в дивизиона защо на бойния пилот янки не му пука колко човека ще убие, натискайки някакъв си червен бутон в кабинката на хвърчилото, и после ще се върне при жена си и децата да им се радва, да окоси английската морава пред дома си и да седне да си пие следобедното уиски, като човек свършил хубава работа този чудесен Божи ден. – Аноним (1947)*
РАДИО БЕЙРУТ
На о.з. ефр. Любомир Гешев от Сопот – радист на "сто и четворка"
в някогашния ракетен дивизион 90180 в дъбова горичка край Хасково
Политиката служба не тика, казваше нашият старшина. Бяхме наивни, дето се вика, не мъже, ами градски лайна.
Никита Хрушчов, Ленин-Сталин – арията тук беше само една: социализма за да прославим, готвим се за Световна война.
Готвим се... ала с Любо от Сопот
тайно слушахме джаз от Бейрут** и дъските ни взеха да хлопат, та майорът ни спипа без труд.
Този Марков бе смъртна досада – плужек мазен, уж много суров,
ужким пич, а душата ти вади с педерастката своя "любов".
Уж прости ни той***, а за награда рихме въглища цял следобяд –
дето казват, за честта на отряда двайсет тона напред и назад.
Бяхме само две бойки момчета, но след случая с тоз темерут оттогаз на войнишката клетва сякашклели се бяхме в Бейрут.
Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа
Plovdiv, edited on 8 maj 2023
Илюстрации: - 1966 г. Редникът с накривено кепе съм аз****. - 1966 г. Рейнджър на майната си във Виетнам.
–––
* Май 1966 г. в едно сиво дъждовно утро ни строиха на плаца нас, състава на шестте ракетни комплекса, и тогава се появи ген. Славчо Трънски. ЗКПЧ-ето (зам.командир по политическата част) майор Стоянов вече беше ни предупредил: рече ли генералът "Има ли доброволци за Виетнам?", като един 80 войничета по на 18-20 години да направим крачка напред. Даже бяха ни разяснили маршрута, по който ще стигнем: първо с влак до Украйна и оттам до назначението, където ракетите вече ни чакат, с транспортна авиация. Обаче Генералът само бодро изкомандва: "Здравейте, юнаци!" и ние ревнахме: "Служим на Народната република, другарю генерал!" Месец по-късно по вътрешна Агенция "Партенка" научаваме, че унгарският дивизион със същия тип ракети, маскиран като склад за ГСМ (гориво-смазочни материали) сред половин дузина макети, пунтиращи ловко ракетни площадки, бил буквално превърнат на кайма от точните бойни пилоти на янките, разполагащи с прецизна техника, за да различават фалшивите макети от реалния боен ракетен дивизион.
** С леко завъртане на потенциометъра настройвах техниката на честотата на Радио Бейрут и приемникът на военната релейка Р-401М ни зареждаше с "упадъчна" музика (рок, джаз и пр.) in live от нощните клубове на Близкоизточната перла Бейрут. Всеки следобяд, напълнили тумбак, нашите старшини Генчо Налбантов и Димитър Карачев идваха в релейката да спят и ги слушах как гръмогласно хъркат като две дъскорезници, докато зорко им пазя спокойствието от вражески очи, скатал се на разстояние от двете дъскорезници.
Същият тип ракета, с която бе свален "U-2" над СССР.
*** Не ни издаде, та ни се размина "дисципът" за месец поне в т.нар. черни роти в Елхово или Звездец на Втора българска армия. Случва се това в разгара на движението на хипитата с онзи чудесен девиз "Make love, not war!" (Правете любов, не война!). През октомври 1967 г., когато тъкмо се бях уволнил, София ми изглеждаше рай. Днешните дезодорирани лекенца и кукли-панукли на чалгата не притежават нищо от онзи взрив на артистичност и свободолюбие, разтърсил света, след като 550-хилядна въоръжена с най-модерни оръжия армия на САЩ яде унизителен пердах и поколението върнали се у дома янки, мои връстници отвъд Атлантика, преживя шока да прогледне кой го прати на хиляди мили, за чия изгода и от какъв зор да се вре във Виетнамската джунгла и да избива, кажи-речи, беззащитното местно население.
**** На снимката сме без старшина Генчо Налбантов. Бойният ни разчет: шофьорът нейде от врачанските села редник Ангелов, младши сержант Николов от Вършец, когото на подбив наричах "Маминото детенце", че ми мязаше на Николчо от повестта на Любен Каравелов: и зиме, и лете ситният, ама нафукан Николчо ходеше по терлици или плетени от мама дебели вълнени чорапи в релейката, имаше си той шкафче, дето съхраняваше кутии с вафли, и понеже вечно си дояждаше с вафли, устата му вонеше на кенеф. Онзи пък с накривеното на тила войнишко кепе, естествено, е авторът на текста. Когато получихме снимката (3 броя), Николчо, който ни беше стар войник и началник, се разкисна, взе да ме гледа накриво: "О-о, новобранец, ти значи си излязъл на снимката като стар кокал, ний с Ангелов сме като млади войници до теб". Бел.м., tisss.
Няма коментари:
Публикуване на коментар