четвъртък, 30 септември 2021 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (743.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (743.)

  И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, лудостта и безумието. И познах, че и то е гонене на вятър. Защото в много мъдрост има много досада; и който увеличава познанието, увеличава печал. – Еклисиаст

 16 avg. 1998

JEDEM DAS SEINE!*

  Понятието "народ" дали не е изчерпваща се фикция в нравствената сфера? Според философията, няма добри и лоши народи. Насилено звучи, например, че германците са стриктни и умозрителни, англичаните – традиционалисти и надменни мълчаливци, французите – самовлюбени прелюбодейци, турците – мъдри, но жестоки, а хора на рахата, гърците – коварни и стиснати, власите – нагли и крадливи, сърбите – юначаги в кръчмата и шубелии на бойното поле, докато българите сме си глупави и трудолюбиви. Нито едно от тези определения не отговаря на истината; всеизвестни характеристики са изработени като последица от миналите събития, където някоя от посочените черти избивала връх в образа на определена нация или етническа общност. Имаме работа с определения, квалификации, внушени от политическите отношения между държавите, но произлязлото из сферите на дипломацията, както е при адвокатската професия, все е измамно, понеже обслужва моментния интерес на група лица, само не и обективната истина.

  Нейде там, в пикаресковия роман "Приключенията на добрия войник Швейк" (изд. 1986, стр. 93) Ярослав Хашек илюстрира отношението си към войната, като предава сбито разсъжденията на типичен симулант: "Познавах един нередовен учител математик, който не желаеше да иде на фронта като артилерист и затова открадна часовника на един поручик, та да го изпратят в гарнизонния затвор. Математикът постъпи така напълно съзнателно. Войната някак не му импонираше, не притежаваше за него чар. Да се цели и стреля по противника и да убива с шрапнели и бомби също такива нещастни нередовни учители математици на отвъдната страна, той смяташе за идиотизъм".

  Емир Кустурица (1954) – бошнашки сърбин от Сараево, режисьорът на популярните с вакханалиите и циганиите в добре познат балкански стил "Аризонска мечта" и "Ъндърграунд", успешни касови филми, в интервю за кръвопролитията в бивша Югославия споменава нещо от рода на: "Не ми пука за държава, която настоява да умра за нея".

  Когато напуща обхванатата от нацистката чума Германия през 1933 г., питат 54-годишния евреин Алберт Айнщайн (1879-1955) какво е за него отечеството, геният на ХХ век (което ще се разбере по-късно), може би най-заразителният пример за човек и грешник в истинския смисъл на думата, отговаря: "Отечеството за мен е там, дето мога най-пълноценно да работя".

  Това космополитизъм** ли е или нещо по-дълбоко? Човек е гол и сам пред своя бог, т.е. пред съвестта си. Мирозданието – от Омир насам ни го втълпяват: включвало в себе си и войната. Войната била произтичала от човешката ни природа, от генетично заложена у нас агресия. И си мисля: човешката природа ако успее да се пребори с невежеството, простотията и произтичащите от тези две (невежество и простотия) Егоизъм, Лакомия и любимото им гневно отроче Фанатизма, то едва ли биха се появявали политиканстващи мракобеси, за да разпалват войни, които да им носят приход.

  Резкият тон, употребен в подходящ момент и на подходящото точно място, предотвратява бъдещи унизителни схватки по въпроса кой е по-велик, кой – по-талантлив и перспективен, коя нация заслужава да живее и коя да върви по дяволите. Кой съм, да давам оценки за това и онова!

  В разговор с Божидар Чапъров (1941), авер, археолог докосвал се до златотканата багреница на император Константин, картотекирал хиляди тракийски могили, един от малцината у нас, реално знаещи каква напаст е иманярството... та в разговор с този някогашен приятел преди месец, самонадеяно заявих, че се чувствам уста, формулираща онова, което масовият обикновен българин чувства и мисли, а не успява да го изрази в литературно подредени фрази. Е, нищо особено не съобщавам; тази мозайка от размишления, въобразявам си, е българският ни рефлекс към света и стойностите в живота. Това като че ми дава свободата да артикулирам по-рязко от общоприетото в белите страни за bon ton***. Понеже всъщност или де факто не пиша от свое име, колкото и да съм изкушен, колкото и да съм ограничен от обстоятелствата, пиша от името на средата, която ми е присъща – и тя е моето отечество, моята родина, не някаква си там въображаема географска материя между Беломорието, Черно море, Делтата на Дунав, река Морава и Албанските чукари.

  Дотолкова сме подтиснати, дотолкова сме обезверени! Единствено убежище за самочувствието ни остава пак кристалният самоироничен и трезвен подход. Хайде стига, милозливи хомункулуси от политическата менажерия; стига сте ни се надсмивали като да сме ви глупаци от цирка! Да, радваме ви се, дивим ви се на умелите салто-моралета и артистична лекота да жонглирате с важни за нацията ни нещица. Овациите ни често съпровождат звездния ви възход; не забравяте ли, обаче, че – останали насаме с домочадието си в кухничката на делничните грижи, съвсем не ни е до вас. Плащаме редовно данъци и глоби, радваме ви се известно време, докато трае най-интересната част, демек, фиестата: значи, как от какавидата се излюпва лекокрила нежна политическа пеперуда, която впоследствие ще се окаже, разбира се, или молец, или мизен градински червей, който яде корените ни и ни предава на чуждите лакомници.

  Сърцето на този народ е на друго място, и не точно където са бурните аплодисменти и овации с развети национални хартиени или копринени знамена. Делникът изобщо е труден тук, на Балканите. Много пот, кръв и вълнения от неплощаден вид имаме тук. За нас, мили, вие сте бенгалски огън, врява край коледната елха, мимолетната ни мечта за Дядо Коледа, футболисти, туристи, лъже-артисти, подкупени журналисти, прекрасно изглеждащи мъже и жени с титла и свеж фасон, сладкодумни профани, обливащи с патетична пяна телевизионния екран. И да оставим настрана как еди кой си свирел вечер на саксофон, друг министър сам си затварял бурканите с лютеница на тъщата, трети си построил верига от хотели или бензиностанции, четвърти за енти път си сменя любовницата, пети пък на стари години нанизал поемка, за да изкуши внучето да се изака, шести въртял далаверка с някакви съмнителни финансови посредници и само ма-а-алко го гръмнали, седми се вози в джип, дарен му от благодарните мутри, босове на пазара в Илиянци. Все по-земни изглеждате. Розовеете. Костюмите ви стоят все по-шик. Вдъхновението, угрижеността на вашия образ все по-добре стои, но какво общо имате с живота на моя народ?

  Шмекерът става безпомощен, когато го ситуираш (туриш) в реалностите на живота и го извадиш от претенцията, че творял за селенията на Духа.

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 30 sep. 2021

Илюстрации:
- 1986. Част от комитета на ОФ в жк Изгрев, Пловдив****
   - 2016. Част от Политическия елит на днешна България.  
___
* (нем.) Всекиму своето!
** В отрицателния вариант: отказ от националната независимост, култура, традиции. Според Речника на чуждите думи от 1978 г., с. 381-382: космополит ще рече "гражданин на света", т.е. 1. Човек, който е загубил националното си чувство...
*** (фр.) "Добрият тон". 
**** Отляво-надясно: Инж. Иван Попов (пенсиониран бивш шеф на ВЕЦ), Георги К. Бояджиев (учител и журналист), Иван Папазов (работник в пловдивския автосервиз "Тракия"), Атанас Младенов (учител по музика). Бел.м., tisss.

сряда, 29 септември 2021 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (742.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (742.)

  И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, лудостта и безумието. И познах, че и то е гонене на вятър. Защото в много мъдрост има много досада; и който увеличава познанието, увеличава печал. – Еклисиаст

 28 dec. 2010

СБОГОМ, СБОГОМ!

Сън ли било е или е начало
утрото, дето с теб ни дели!
Виждам, тръгваш цялата в бяло,
толкова бяло, че чак ме боли.

Може сърцето само да се лъже,
нощен ловец е сърцето, нали?
Може би затова мен ми е тъжно,
цял живот сякаш дъжд ще вали.

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 30 sep. 2021

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (741.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (741.)

  И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, лудостта и безумието. И познах, че и то е гонене на вятър. Защото в много мъдрост има много досада; и който увеличава познанието, увеличава печал. – Еклисиаст

 23 oct. 2011 

ВАСИЛ*

  Васил седи на трикрако столче под асмичката. Слънчевите лъчи косо бият от юг и русата му коса, току-що мита и влажна, блести. Препасал се е с хавлиена кърпа през кръста и позарасналата рана малко над пъпа розовее. Като я натисна полечка с двата пръста, в едното й крайче се появи мътна капка. Последните седмици, кажи-речи, я беше забравил, не го болеше, но тази гной хич не ще да е надобре.

  Февруари, а пък небето се избистрило, синьо посиняло. Планините далече на юг се не виждат: от омара ли или от мъглите по склоновете! Завет е в дворчето, обградено от високия кирпичен дувар, и кокошките се разхождат из вчера прекопаната градинка. Дочува тяхното ко-ко-ко, преизпълнено със задоволство, ама чува и мъжката гугутка, кацнала върху изкорубената стряха да си вика ешчето.

  Обяд, а не е гладен. По едно време някой се сурна като сянка отзаде на къщата и ей го Маньо, носи пръстена купичка пчелен мед.

  – На – вика, – шербет да си направиш, па и раната си намажи, ама тъничко. Медът е илач за таквиз пущини.
  – Колко пари чини? – поглежда го изотдолу.
  – Ба! Ти да си здрав! – махна с ръка Маньо, муха гаче пропъди.
  – Що ти е таквоз името? Що ще рече туй Маньо... Замаял се, не ли?
  – Знам ли! Попът тъй ме кръстил: Еммануил.
  – Свършиха се българските ни имена!
  – Че да не съм го аз избирал! Попът грък тъй рекъл.
  – А децата?... Рожби имаш ли си?
  – Петко, Иван, Драго, Божана, Тодор...
  – Драго... Божана... Харни имена. Хубави имена!
  – Ами ти дяца имаш ли си?

  Престори се, че не е чул. От ниско прихлупената къщурка излезе стопанинът:
  – Що става?
  Без да се обръща, рече:
  – Нищо. Хортуваме си.

  И Маньо тръгна да си ходи, а пък той става, че да поеме ризата. Занавлича я. Малко длъжка и възширочка в рамене му иде и ухае на сапун и на ендрише. Усмихва се, ала само с очи.

  – Па язе ше зема твойта кошуля – казва стопанинът.
  – Малка ще ти доде. Вий балканджиите тъдява все таквиз едри сте се пръкнали
  – То да й кусур! Кат наминеш къде нас тъдява някой ден, пак ше меним кошулите.

  И си влиза вътре у тях си, а Васил отива да снеме потурите си от тела. Изтърсва ги, обръща ги, щото досега са били наопъки, че да ги напече слънцето, пъхва се в тях, па окача домашно тканата хавлия да съхне.

  Миналия октомври написа до заможен нашенец отвъд Дунава: "Всеки иска да живее свободно и да се наслаждава на Божията природа, иска да бъде човек". Та сега, като занаближаваха март и април, като му замириса на пролет, спомня си среща с един от роднините, мъж на средна възраст.

  – Майка ти изнемогва горкана – въси се онзи, мери го от глава до пети.
  – Е, и язе що да сторя! – пресрещна го с дума.
  – Па погрижи се! Син си й...
  – Други са ми мен дертовете.

  И онзи не посмя гък повече да му рече, само поклати глава, па си и отмина по пътя. Спомни си ей тъй, както кротко седеше и слушаше света наоколо. А отвътре се показа щерка му на стопанина.

  – Гозбата турена! – изчурулика, връцна се на пета, чак плитката й изсвистя. А отгоре на плитката – кърмъзена панделка, ама таквази една, мънинка, мило да ти стане.

  Позасмя се, тръгна подире й.

 Хапна надве-натри и се залости сам в килерчето да проверява онез книги, дето му ги проводиха по едного от съседното село Лещеница... В паница бе заръчал да му сипят сухи бобени зърна, черни и бели. Наметна върху си дебелата два ката аба с подплата от овча козина. Тежичка бе дрехата, с качулка хем, въздълга до подколене, та тежеше; и той се сгуши в нея като в хралупа.

  През пенджерчето слънчев лъч се провря там, де бе положил тефтера.

  Провери, какво провери, написа върху хартия що да сторят по-сетне, отде да дирят какво им дотрябва, към кого да се обърнат. Не ги знае що за хора са, ала сметките им чисти бяха. Ни едно черно зърно не се наложи да употребява. Ама все неопитни бяха, аджамии, то поне личеше. Заръча им да си не пишат накуп имената, нито длъжността, ни занаята. Само имота си да отбележат и кой какъв едър добитък има и що може да свърши, кога дойде ред да вдигнат "сватбата".

  Дорде да сколаса, късият зимен ден превали, скърши се, отмина на заход слънцето. Светеше, ама мижаво, та се наложи да палне газеничето.

  Надвечер рече сбогом със здраве на стопанина и щерка му, нарами торбата с лук и комат хляб, па тръгна да си върви... Изненадани бяха, че не рачи да пренощува поне. Добри хора, кротки хора. Невестата се споминала, та затова предпочете таз бедняшка къща, че накрай селото бе, па и женурята не могат езика си да държат зад зъби. А пък момичето – младо, хубавелка, същинска прасковка с русоляв мъх по бузките.

  Мислеше си за туй моме, за дяволитите му пъстри очета, докато възлизаше сам из последните бахчи, кошари и дворища, та и докато рязко пое нагоре по скалистата пътечка между сухите шубрачки на глога. И му дойде изотвътре песента на устните.

  И ей го на, стъпя леко и си пее. Месечината – такава едра, бетер калайдисана медна тепсия, лъщи насред небесния свод, вдига се, катери се бавно нагоре, та и песента му сякаш я обкрайчва със сребърен ширит и гайтани като в нашенска шевица от момина прикя.


    ПОСЛЕСЛОВ:

  Преобърнах си шкафовете да търся любимата му песен. Уж я имах нейде записана, но така и не я открих. Беше нежна, ама и навяваща печал закачлива песен за момата, която... Да-а, за момата, която... Представят ни го като да е от камък изсечен, пък бил и той като нас от плът, много повече човек, че да го усетим.

  Историята на нацията ни е низ от събития и личности. Личностите правят лицето на нацията, събитията очертават народната съдба. А наскоро в интервю по телевизията полумъж-полуюноша каза: "Народ, дето не си знае Историята, не заслужава да има и бъдеще". Писателите ни от Вазов насам длъжни се чувствали да изградят Пантеон от образи величави на българина, но кой знае що много по-склонен съм да хващам вяра на публицистичната ярост и бодлива, трънеста задявка у Захари Стоянов.

  Смятам, че нам – българите, точно в днешното време на най-нагло отродничество и паническо бягство от всичко българско, от Родината, време на подлости и пладнешки грабеж, ни липсва не точно героическият запев, не и баш автентичното свидетелство за живите герои с техните залитания и страсти, колкото мимолетно макар докосване до онази и мека, и едновременно страшна в своята естественост, тъй рядко срещана в модерните ни кукерски времена сила на духа, която Българщината ни е изплискала в снажните фигури на националната митология именно чрез всекидневния обикновен и дори скучен на пръв поглед пълнокръвен живот в съпротива срещу наглостта.

  Опитвам се да оживя моята си представа за тези хора, без да снемам ореола им, но като се престорвам, че не го забелязвам. Защото те не са ни спуснати от Небесата и от облаците, а са се пръкнали на света, развили се, раснали помежду такива, каквито сме и всички ние, унижените и оскърбените, и все пак още тук оцелелите обикновени българи днес. Писан е послесловът на 25 февруари 1997 г. и не бих променил и буква от него. Странна е недомлъвката около Левски – имал ли той женски образ в сърцето, нямал ли! Не го виждам фанатичен, ни аскет, отшелник, отрекъл се от най-хубавото в живота, от любовта. Оцветеният пасаж в настоящата историйка е реплика на Левски от писмо, която реплика отвори пред мен друг един, много по-тих, по-интимен поглед към този велик Българин и строг наш учител.**

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 29 sep. 2021
–––––
На колегата Мариета Николова, днес жителка на Монреал, учителка по френски и литература в Канада – с благодарност, че ми обърна внимание върху текста, отличи го от шумата, натрупана в течение на четири десетилетия отвращение от всякакъв род литературни тържища, биене в гърди и самохвалства. 

  РОДОСЛОВИЕ

  Васил Левски е наследник и представител на стари карловски родове: Караиванови по майчина и Кунчеви по бащина линия. Сред предците му са мнозина горди , непокорни българи: Драгой, Видул, Кръстил, Върли Гюро, Иван Тахчиев, Генчо, Васил Караиванов. Дядото на Васил по бащина линия Кунчо бил бояджия, има пет, по други сведения – седем деца, които оставят многобройно потомство. За родствениците на Васил по майчина линия. За основател на рода се сочи Кара Иван Тахчиев, майстор на чешми и калдъръми. Дядото Васил Караиванов отглежда осем деца: четирима сина и четири щерки, сред които е и майката на Левски. Женитбата на Иван – син на Кунчо Видолов, и Гина – дъщерята на Васил Караиванов, сродява два рода в семейство, в което се раждат братята Васил (1837-1873), Христо (1840-1870), Петър (1844-1881), както и сестрите Яна (1835-1913) и Мария (1847-1851). Бел.м., tisss.

вторник, 28 септември 2021 г.

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (740.)

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН
ПЛОВДИВЧАНИН (740.)

  И предадох сърцето си, за да позная мъдростта, лудостта и безумието. И познах, че и то е гонене на вятър. Защото в много мъдрост има много досада; и който увеличава познанието, увеличава печал. – Еклисиаст

 9 avg. 2011 

МУЦУНАТА ОСТАРЯВА, МЕРАЦИТЕ НЕ! 

Сутрин, когато посягам да се обръсна,
един тип от огледалото ме гледа навъсен,
и какво съм му сторил, Боже мой!
Какво иска, защо сърдит ми е той?

Муцуната остарява, мераците не!
Над мен е все същото недостижимо Небе
и все същите ветрове между ушите
карат хората да са ми люто сърдити.

А момичетата са така изкусително привлекателни,
че съм спокоен – не се е сгърчила още душата ми
и лудите пламъчета, които те излъчват насреща,
ме хвърлят в океана от страсти горещи.

Муцуната остарява, мераците не!
И съм все още все хлапак, все още дете
на мимолетни чувства и грехове изкусителни,
въпреки опита и знаците предупредителни,

И вече разбирам: докато съм в техния плен,
има неясен смисъл да ме има и мен –
да тичам като жребче по зелена морава,
докато непостигнатото ме изкушава.

Пловдив – най-древното жизнено селище в Европа

Plovdiv, edited on 28 sep. 2021

ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1664.)

    ДНЕВНИКЪТ НА ЕДИН ПЛОВДИВЧАНИН (1664.)    Пазете се от книжници, които обичат да ходят пременени и обичат поздравите по тържищата, предн...