И си предадох сърцето да узная мъдростта, лудостта и безумието. И узнах, че и то е гонене на вятър. Че в многото мъдрост има много досада, и който увеличава познанието, увеличава печал. – Еклисиаст, Библия
17 avg. 1997
На 6 август поехме за летовището Каваците зад Созопол. Сутринта към пет и нещо натоварихме семейство Ряпови бабар с багажа им: освен плажните им рогозки, чадър и такъми, кофа чушки, домати, картофи, лук от градината им на село и около два след обяд вече бяхме в почивната станция. Седяхме там, поскучахме, попекохме се и на 11 август, като ритуално си взехме финалната утринна морска баня за последно сбогом, поехме да си се прибираме към Пловдив, почервенели, с европейски тузарски морски загар. Сред нещата, които по-живо си спомням, е една от разходките ни с Re. по брега преди тръгването, когато гларусите с протяжни крясъци пикираха над нас, а вълните ревниво ближеха пясъчната ивица подире ни, сякаш за да заличат стъпките от босите ни нозе върху пясъка, после седяхме върху пейката на спасителите, беше ветровито, жива душа нямаше наоколо, само боклуци и ръждиви тенекета, когато на пустия плаж с радостен лай дотърча Роро – игривото черно куче на Ряпови, и чух Меди – жена му на Ряпов, да вика своенравното псе откъм бараките иззад почивната станция.
По пътя към морето колата ми създаваше проблеми, поне не се повреди съвсем, не се скапа и реших, че Re. e разкошна и съжителството ми с нея е стипчиво, но и крехко, подобно на ручейче, скрито бълбука и се провира из високата суха тръстика. И т бе всъщност Големият подарък за петдесетия ми рожден ден. Сега, когато измина почти седмица от връщането ни в душния мил Пловдив и заничам към изтеклите дни, какво виждам?... ГБЧ (Големият Бял Човек) плътно шета около Re., пилее пари в неговия си стил и го раздава грижовен примерен съпруг, доколкото го разбирам от задъханите й преразкази. Имам усещането за двуметрово едро животно, вони ми на влажна козина.
Във видимия спектър между мен и нея всичко май е наред, храмът си е на мястото, кръстът над камбанарията – леко килнат, и тази тиха драма у нея ми подсказва колко е уязвимо момичето, особено ако е трийсетгодишна хубава жена. Не мога да знам, но и не искам да знам доколко важна е моята лична обвързаност: името ми би трябвало да е Константин, което ще рече "постоянен". Третият актьор в спектакъла й съм, няма ме на сцената, пък и публиката не се занимава с онзи, който е зад кулисите.
Не-е, не желая трохи от чужда трапеза; за даровете и придобивките при мен винаги идва час горчиво и докрай да си плащам. Не съм слуга! Каквото имам, не ми е даром дадено. Авантюрист съм – надявам се, не безскрупулен. И въпреки това, нещо ми се отдалечава, долавям мразовит полъх. Дали не наближава моментът да си плащам за преживяното щастие?
Оставих ръкописа на сборника "Кардиф" при Венцеслав Бъчваров (1932-2008)* за набор, той е човекът, но и около Венци ухае на обсебен от щурата амбиция на всяка цена да го оценят като литератор. Формата – налице, съдържанието обаче бледичко. Деветдесет и девет на сто от пишещите сме такива. Спасява ни може би амбицията да пускаме перки, да се правим на велики и неповторими личности, а освен тщеславие май друго няма. Иван Вазов (1850-1921) от Сопот или Пенчо Славейков (1866-1912) от Търново – истинският и измисленият: единият живее, вторият явно позира.
Да си вдигна задника и да се махна. Къде! Почва да ми наскучава в този свят. Край морето ми се проясни – ако случайно Иисус слезеше на брега, в какъв ли образ би ни се представил? Кеф! Спасителят Иисус в тъмночервен мерцедес, по бански, с модни слънчеви очила и масивен златен кръст (стотина грама) на косматите гърди, верижки, татуировки с Дева Мария, обици, ланец, пръстени, висулки, тръненият венец и пр. От време на време придобивам главозамайването, че гледната ми точка е някъде много отвисоко. За пръв път го открих, когато се питах завиждам ли на пишман поета Спас, кмета на Пловдив Гърневски (1953) от селото Марково край Пловдив. И Спас, и Теди – Теодор Димитров (1955-2007)**, областен управител), и президентът на Републиката, и президентът на Щатите, и светият Папа полякът Войтила, и Вселенският патриарх ми се явяват под нозете. Решително не мога да им завиждам; като простосмъртен, не си пожелавам ни славата, нито участта им.
Защо внушават, че Адам бил нещастен? Съгрешил от наивност и изкушен от тъкмо прелюбодействалата заради онази Ябълка на познанието Ева, и Господ ги прогонил с гръм и трясък от Едемската градина, проклел ги да страдат. Ала дали и в страданието няма зрънца щастие като диамантени слитъци сред тъжна кал и помия? Че какво ще е Любовта без страдание! Не мога и за миг да си представя благородство, което да не е минало през страдания и страсти, т.е. през бесовете, заложени дълбоко в нас.
Спомням си френски шлагер в арабски стил, няма как да не го знаеш: "Айша". Доста приятна мелодия, но и нещо като сбогом. На петдесетия ми рожден ден седим с Re. в мърляво кафене край занемарения къмпинг при летовището Каваците след Созопол. Духа поривист вятър. След дните на жега времето се бе развалило и ята от гларуси с разперените си огромни крила кръжаха над нас, бяхме сами или не, имаше семейство побелели мъж и жена с хлапенце на 3-4 годинки. Това нещо ми се е запечатало в ума – изплува винаги, дочуя ли мелодията, която тогава се просмукваше през поривите на поривистия вятър от поръждавели сивозелени тенекиени тонколони с надпис "RFT"... Един от миговете щастие, свързан точно с тази арабска мелодия. Днес нищо вече не е същото, ала нещо игриво в този френски шлагер ме връща към дните, когато съм бил изпълнен с илюзии, и поради тази причина щастлив, наистина много щастлив.
Всяка вечер се пренасяхме да легнем в различна барака. И всяка нощ Re. навиваше играчка, плюшено зайче с барабанче, което нежно цънцънкаше мелодично, докато се гушкахме в тъмното. Колата ми никак не беше наред, така че едвам се дотътрихме до ведомствената почивна станция и къмпинга встрани от нея, претоварени от багажа на моите приятели, заради който брах дертове и така провалихме замисления преход от Бургас до Балчик, Каварна, чак до нос Калиакра с преспиване по луксозните хотели и китни мотелчета край брега. Странното е, че двайсетина години по-късно този е може би сред най-скъпите ми спомени от преживяното до днес. Върви след това не казвай, че дяволът е всъщност в подробностите!
–––
** Вж. https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Eks-predsedatel-na-obshtinskiya-suvet-v-Plovdiv-zagina-v-Gurciya-25949. В жилището на Теодор на един от горните етажи lвъв ведомствен блок край пловдивския Захарен комбинат до три след полунощ полузаспал от време на време хвърлях око да проверя как на компютър с избледнял монитор се труди над първа страница на брой 1 на вестник "Демократическо знаме" (19 май 1990 - 26 февруари 1991). И в три часа сутринта вдигна лапи и съкрушен обяви: "Няма как да набера на компютъра твоя шибан макет". После Теди стана "голямата работа", губи се година-две в Гърция, прибра се у дома, подхвана бизнес, отвори цехче в село Ягодово и внезапно беше обявен за Областен управител на Пловдив. В знак на обич към аргатите, раздал на всеки от тях чистак новичка лъскава алена турска ютия за 8 лв. Бел.м., tisss.